Hrvatski sabor nastavlja rad aktualnim prijepodnevnom koje se trebalo održati na početku jesenskog zasjedanja prije dva tjedna, ali je odgođeno zbog spriječenosti premijera Andreja Plenkovića koji je bio u izolaciji zbog zaraze koronavirusom.
Na aktualnom prijepodnevu pitanja postavlja 40 zastupnika. Ždrijeb je odlučio da će prva biti Dragana Jeckov (SDSS), a posljednji Željko Reiner (HDZ). Nakon aktualnog prijepodneva Sabor će poslijepodne raspravljati o dopunama Zakona o zdravstvenoj zaštiti. Zakonske dopune donose se po hitnom postupku kako bi se osiguralo da liječnici sudjeluju u pregovorima o granskom kolektivnom ugovoru koji počinju 31. listopada.
Na samom početku sjednice, Miro Bulj dobio je dvije opomene. - Besmislena je ova sjednica. Ovdje se jedino trebalo raspravljati nakon neviđene krađe o ostavci Vlade i samoraspuštanja Sabora. Narod je izgubio nadu - kazao je pa dodao: "Došao sam iz Sinja da ovo kažem".
Nakon toga za povredu poslovnika javila se i Karolina Vidović Krišto (NZ) kazavši da je svojevremeno upozorila na činjenicu da je šef Upravnog vijeća HERA-e Danijel Žamboki krivotvorio svoj životopis, a zatim optuživši Jandrokovića da on osobno štiti Žambokija. Kako je Jandroković i nju optužio za politički govor rasprava između nje i šefa Sabora potrajala je, a onda i završila time da joj je Jandroković u nizu dodijelio tri opomene, oduzevši joj tako riječ i pravo da danas više sudjeluje u raspravi.
- Ličite na Sanadera. Ovo nije Sjeverna Koreja nego Hrvatska - poručila mu je Vidović Krišto, što joj je donijelo još jednu opomenu i Jandrokovićevu uputu da mora napustiti sabornicu.
- Odradili ste svoju predstavu, sigurno ćete biti u medijima. Čestitam vam na tome, ali morate napustiti sabornicu - rekao je Jandroković zastupnici.
Bulj se ponovno javio i kazao kako se "omalovažava zastupnica". Ponovio je kako se treba raspravljati samo o pljački Ine pa je dobio treću opomenu i izgubio pravo govora.
- Još bi vam nešto želio reći, ali ne mogu javno. Ne bi vama bilo baš zgodno, pitajte suradnike koji su blizu vas - kazao je Jandroković Bulju.
VIDEO Karolina Vidović Krišto izbačena iz Sabora. 'Odradili ste svoju predstavu, sigurno ćete biti u medijima'
Zastupnica Dragana Jeckov postavila je pitanje Davoru Filipoviću vezano uz vladin paket mjera. - Velika opasnost je da može doći do nestašice paketom određenih proizvoda. Hoćemo li imati nestašicu - upitala ga je.
- Neće biti nikakvih nestašica. Kada samo donijeli ovaj snažan paket, vodili smo računa o tome da pomognemo onima kojima je pomoć najpotrebnija. Ograničili smo cijene devet proizvoda, mjera će trajati tri mjeseca - rekao je ministar.
Siniša Hajdaš Dončić postavio je pitanje premijeru Andreju Plenkoviću. - Svjedoci smo krađa, malverzacija, pronevjere novca. Uvijek kada osobe dođu pred pravosudna tijela ispostavi se da je netko član HDZ-a. Kako je to moguće? Zašto se uvijek netko nađe s prstima u kriminalu? - upitao je.
- Isprika što smo odgodili aktualni sat, korona i dalje postoji. Što se tiče vašeg pitanja, vidim da ste bili vrlo aktivni, danas ste bili vrlo fini. Svaka čast. Što se tiče borbe protiv korupcije, ona podrazumijeva slobodan i neovisan rad policije, Uskoka, DORH-a. Kada borba dođe do bilo koje osobe, bila ona član neke stranke ili ne, nema razlike. U naše vrijeme borba protiv korupcije je horizontalna, ne vodimo računa o tome da zovemo ministra policije ili državnu odvjetnicu da dođu na brifing da čujemo što se događa u tajnim izvidima, pa da javimo nekom našem, kao što ste vjerojatno vi to činili. Slučaj koji opterećuje i gospodina Bulja, Ina, donijeli smo zakonski okvir da se prate tijekovi novca. Poduzimaju se mjere i gle, spriječena krađa. Vi se bavite dalje izbacivanjem svojih članova i izbacivanjem predsjednika Gradske organizacije Zagreb - odgovorio je Plenković.
Hajdaš Dončić istaknuo je kako je zadovoljan time kako Plenković prati rad SDP-a. Istaknuo je kako se kriminal događa "kada netko dopusti da osobe sa sklonostima dođu u određene agencije ili ustanove".
- Ili ste vi za to znali, što osobno ne vjerujem, ili ste dopustili da ti ljudi bez vašeg znanja to rade - rekao je premijeru, prozivajući ga da je HDZ okupirao sve institucije od lovačkog društva, do HEP-a i Ine.
Na upit Zvonimira Troskota (Most) što će učiniti da građane zaštiti od energetskog uhljebarija, kakav je prisutan u HERA-i i sebe samog premijer je uzvratio podsjećanjem na Troskotovu izjavu da je najopasniji čovjek u Hrvatskoj te nabrojio postignuća u mandatu svoje Vlade, od rasta zaposlenosti, investicijskog rejtinga, rasta prosječen plaće, mirovina…
Samog Troskota, ali ni druge oporbene zastupnike takav odgovor nije zadovoljio, pa su premijera prozvali da drži političke govore i "bezobrazno“ izbjegava odgovor.
- Plenković drži političke govore te izbjegava pitanja zastupnika - istaknula je Sabina Glasovac. Opomene su potom dobili Katarina Peović, Arsen Bauk, Nino Raspudić, Hrvoje Zekanović i Branko Bačić.
Arsen Bauk (SDP) ustvrdio je kako postoji obrazac po kojem premijer odgovara. - Vidi tko će mu sljedeći doći postaviti pitanje, ode na Google, vidi što je taj zastupnik ranije govorio i onda u tom smjeru priča. Predlažem da onda ubuduće na to mjesto dođe Google, a neka premijer u Vladi obavlja svoj težak i odgovoran posao - kazao je Bauk.
- Ono što sam čuo na francuskom se kaže "L'etat c'est moi.", što na vašem materinjem jeziku znači: "Država, to sam ja" - rekao je Troskot. - Niste odgovorili na pitanje kako ćete zaštititi naše građane od uhljebarija zvanog HERA - kazao je.
Davorko Vidović (Socijaldemokrati) premijera je pitao zašto je, i na temelju kojih procjena Vlada donijela odluku o zatvaranju sisačke rafinerije, je li se vodila najboljim interesima Hrvatske?
Tko se sjetio da se ide u privatizaciju Ine, uzvratio mu je Plenković, podsjetivši Vidovića da je bio ministar u vladi Ivice Račana koja je to odlučila.
- Da sam bio premijer 2003. ili 2008. nikad ne bih takvu gigantsku kompaniju (privatizirao) - istaknuo je, navodeći kako su 2016., kad je njegova vlada preuzela vlast, već napravljene studije o isplativosti.
- Taj je proces otišao tako daleko što odlukama Račanove, što Sanaderove vlade, nikakve strateške odluke mene i moje Vlade nema, nije bilo - poručio je. Plenković je podsjetio i da je Hrvatska, prije nešto više od godinu dana mađarskoj strani ponudila "pravu, ozbiljnu cijenu za ono što je bila stvarana vrijednost Molova udjela u Ini“, ali da oni na to nisu pristali.
Kao premijer ne mogu reći 'dat ću što kod god treba, dat ću pet milijardi eura“, jer ću završiti u zatvoru, kazao je.
Ermina Lekaj Prljaskaj pitala je ministra Filipovića je li Vlada u mogućnosti te planira li nešto napraviti po pitanju cijena komunalnih usluga prema obrtnicima.
- Vlada čini sve što može kako bi pomogla, to se može vidjeti u paketu mjeru - odgovorio je Filipović.
Milan Vrkljan obratio se premijeru Plenkoviću. - Nakon 24. veljače ove godine i napada Rusije na Ukrajinu piše se novi svjetski poredak. U svjetlu toga i krize u BiH, želim vas pitati kako tumačite da u Hrvatskoj dvije godine SAD nije imenovao svoga veleposlanika? Je li to poruka Hrvatskoj? - pitao je.
- To je njihova odluka, ne mislim da je to selektivan pristup, da je to stvar šire aktivnosti američke administracije. On je dobrodošao kada oni odluče - odgovara Plenković.
Ministar Marko Primorac, na pitanje Žarka Tušeka, istaknuo je benefite ulaska u eurozonu.
- Mi smo prilikom ostvarivanja svih onih ciljeva značajno stabilizirali fiskalnu poziciju, stabilizirali makroekonomsku poziciju, ostvarivali suficite, udio javnog duga je padao i mislim da su to sve benefiti koje je put dobro donio za Hrvatsku - kazao je.
Natalija Martinčević istaknula je kako u paketu mjera nedostaje odluka o rastu mirovina sukladno rastu stope inflacije te podizanje neoporezivog dijela dohotka na 5000 kuna. Upitala je Plenkovića hoće li te mjere i kada mijenjati. Upitala je i hoće li župan Stričak podnijeti ostavku nakon incidenta u kojem je sudjelovao.
- Što se tiče umirovljenika, mislim da smo pokazali koliko su nam važni - odgovorio je Plenković te istaknuo kako im se pomagalo, uključujući jednokratnim pomoćima.
- Moram reći da su nam bili primarno u fokusu jer imaju niska primanja - dodaje navodeći kako su reakcije pozitivne. Vezano uz poreze, istaknuo je kako je fokus bio i na zaposlene, i na nezaposlene osobe. Što se tiče Stričaka, istaknuo je kako će zastupnici pisano odgovoriti te kako smatra da je župan bio žrtva obračuna.
- Kontinuirano se pojavljuje u crnoj kronici, pozovite ga na ostavku - poručila je Martinčević premijeru.
Ivanu Malenici pitanje je postavio Dražen Bošnjaković. - Posebno smo osjetljivi na nasilje nad djecom, vidio sam podatak da se mijenja izmjena normative pa molim da nam kažete koje će mjere biti poduzete - kazao je zastupnik.
- Djeca su jedna od najranjivijih skupina i ministarstvo je osnovalo radnu skupinu koja će raditi na izradi zakonskog okvira za zaštitu djece od nasilja. Revidirat ćemo sve oblike nasilja, sankcije, rokove za rehabilitaciju za počinitelje. Važno je da se uvedu dodatni oblici provjere - ističe ministar u odgovoru.
Emil Daus istaknuo je problem bespravne gradnje u Istri. Upitao je premijera je li Vlada spremna spustiti ovlasti građevinske inspekcije na županije i gradove i kazneno goniti bespravne graditelje.
- Anticipirao sam da ćete govoriti o aktivnostima inspektorata. Podaci koje oni nama dostavljaju kažu da je od 1. travnja 2019. do 23. rujna 2022. zaprimljeno 3665 podnesaka u Istarskoj županiji, od se 2455 odnosi na nezakonitu gradnju. Obavljena su 1593 nadzora građenja, doneseno je 1378 rješenja s osnovom nepravilnosti. Isto tako, temeljem postupanja uklonjena je 121 nezakonita građevina - odgovara Plenković.
Premijer Plenković odbacio je optužbe da su Vlada ili bivši ministar gospodarstva Tomislav Ćorić imali neki tajni dogovor s Mađarima oko prodaje plina.
- Optužili ste između redaka mene i Ćorića da smo imali neki tajni deal s Mađarima da neki direktori četvrte ili pete razine nezakonito profitiraju na prodaji hrvatskog plina, to nije dobro i nije točno - poručio je Plenković zastupniku Matku Kuzmaniću (Socijaldemokrati) koji je upitao čiji je Ina propust.
- Čiji je Ina propust, vaše Vlade koja neposredno upravlja svim strateškim kompanijama u državnom vlasništvu ili vaše Vlade kao mogućeg posrednika između Ine i MOL-a? - upitao je Kuzmanić.
VIDEO Miro Bulj na početku sjednice Sabora dobio opomene
Plenković je ponovio da je riječ o djelu pojedinaca i da će svi odgovorni odgovarati. - Ne vidim neku veliku zavjeru, možda ima negdje netko tko je to sve osmislio, a nije ovih nekoliko koji su obuhvaćeni procesom, ja ne znam tko je, ali ako se otkrije i taj će odgovarati - kazao je.
Plenković je ponovio kako je dobro što se slučaj otkrio. - Ja sam više ljut nego bilo tko drugi, da nam se takvo nešto dogodi u vrijeme energetske krize - dodao je.
Antu Prkačina (Domovinski pokret) zanimalo je 100 tisuća kuna koje Vlada daje za "jedno zlodjelo, zločin nad hrvatskim narodom u Srbu”, na što mu je Plenković odgovorio kako će vidjeti iz kojeg proračunskog izvora ide financiranje te obljetnice.
- Moja Vlada ima dvije temeljne postavke, baziraju se na istini o hrvatskoj povijesti i Domovinskom ratu i kad je riječ o obljetnicama mislim da nema iole značajnijeg događaja iz Domovinskog rata kojeg Vlada nije dostojanstveno obilježila - istaknuo je Plenković.
Drugi element, dodao je, je iskorak u pomirbi i suživotu sa srpskom manjinom u Hrvatskoj. - Moramo tu svi napraviti mali napor... Tu cijenu trebam platiti kao odgovaran premijer u 21. stoljeću i plaćam je namjerno, za dobrobit, kohezije u društvu - rekao je Plenković i pozvao ostale zastupnike desnice da rade na tom suživotu.
U nekoliko navrata Plenković je zastupnicima oporbe poručivao kako je prije aktualnog prijepodneva pretraživao Google i znao unaprijed u kojem će smjeru ići njihova pitanja.
Plenković je ponovio kako nije bilo nikakvih razgovora s bilo kime u mađarskoj vladi o tome kako će funkcionirati Ina, a ministar Davor Filipović kako je cijena po kojoj Ina prodaje naftu Mađarskoj, za prva tri mjeseca ove godine sukladna svim tržišnim cijenama.
- Nikakvih razgovora, s bilo kime u mađarskoj vladi, barem što se mene tiče, nije bilo o tome kako će kompanija funkcionirati, to je proces koji traje godinama prije moje vlade - odgovorio je premijer Sandri Benčić (Možemo). Ta je zastupnica premijera pitala je li ikada bio konzultiran oko zatvaranja sisačke rafinerije, bilo od članova Upravnog ili NO Ine, je li o zatvaranju razgovarao s bilo kojim članom mađarske vlade i ako da, koja je bila njegova politička pozicija.
Plenković podsjeća da je privatizacija Ine krenula u SDP-ovoj Vladi, da se drugi dio napravio u vrijeme Ive Sanadera, da postoji međudioničarski ugovor, da Mol ima 47 posto dionica, a Hrvatska 44 posto, da su upravljačka prava takva da Uprava ima šest članova.
- To znači da je netko drugi, nekada davno odlučio kako se upravlja kompanijom - kazao je i ponovio kako je prve informacije o tome što se sa Inom zbiva, nakon preuzimanja vlasti, dobio od nekadašnjeg Mostovog ministra Slavena Dobrovića. - Prvi briefing što se zbiva s time sam čuo od njega, te su stvari, što se mene tiče, bile zadane - rekao je.
Benčić mu je uzvratila kako je nezamislivo da o tome nije razgovarao sa premijerom Orbanom. - A ako niste, onda je to još veći problem da niste iznijeli stav - rekla je Benčić.
Mirela Ahmetović (SDP) pitala je ministra gospodarstva po kojoj cijeni Ina prodaje hrvatsku naftu i plin mađarskom Molu, a po kojoj drugim tvrtkama?
- Što se tiče cijene po kojoj Ina prodaje naftu Mađarskoj, ta cijena je za prava tri mjeseca ove godine sukladna svim tržišnim cijenama, no konkretan broj ne mogu reći, ne zato što ne želim, nego jer je to poslovna tajna - kazao je Filipović. Najavio je i kako je pred nama period gdje će se raditi na poboljšanju poslovanja Ine, na promjeni modela korporativnog upravljanja. Odgovor o poslovnoj tajni, nije zadovoljio Ahmetović koja tvrdi da je to uobičajena premijerova mantra.
- Zanimljivo je da se sada, kad je izbila na vidjelo afera u Ini, može ograničiti izvoz nafte, odnosno plina i odrediti cijena po kojoj će se prodavati isključivo HEP-u. Nevjerojatno mi je je da ste se tek sada toga sjetili, nevjerojatno je da ste cijenu po kojoj će Ina prodavati hrvatski plin HEP-u odredili kao dvostruko veću od one za koju je Škugor za svoje privatno poduzeće kupovao od Ine - rekla je Ahmetović.
Filipović je zastupniku Tomislavu Okroši (HDZ) odgovorio kako je popunjenost podzemnog skladišta plina Okoli danas 89,5 posto.
- Rekli smo da će do 1. listopada biti na 90 posto, znači sutra ćemo doći do željenog cilja - naglasio je.
Ministar mora i prometa Oleg Butković potvrdio je da se ide se u rekonstrukciju putničkog terminala ZL Osijek, projekt vrijedan oko 50 milijuna kuna.
- Ulaganja u prometnu infrastrukturu u cijeloj Hrvatskoj danas iznose više od 25 milijardi kuna - odgovorio je Ivanu Radiću (HDZ).
Plenković ima nasušnu potrebu, prije nego uputi konkretan odgovor, dobaciti nešto svisoka, omalovažavajuće i posprdno.