Povorkom u 18.30 sati sa Trga žrtava fašizma pa sve do Zrinjevca održan je i ovogodišnji, sedmi po redu, Noćni marš povodom Dana žena. 'Štrajk u kuhinji, štrajk na ulici' parola je ovogodišnjeg okupljanja koja se mogla vidjeti na transparentu, a koje je organizirao feministički kolektiv fAKTIV.
Zbog Noćnog marša izmijenjen je i gradski prijevoz, a na Trgu žrtava fašizma okupilo se više građana s mnoštvo transparenata koji pozivaju na jednak status žena u društvu. ''Kontra braku, kontra sili'', ''Pobačaj u ustav'', ''Šutnja nije zlato'', ''I lijeva i desna; više od svega - bijesna'', ''Uvijek neposlušne'', samo su neki od njih. Nakon samog okupljanja, prosvjednice su krenule prema Zrinjevcu uz udaraljkaše koji su ih pratili cijelo vrijeme.
Nakon sat i pol koračanja kroz ulice centra Zagreba, prosvjednice su stigle na Zrinjevac. Pozitivnog raspoloženja okupile su se u velikom broju, a u Noćnom maršu su im se pridružili i političari te osobe iz javnog života. Svoj dolazak ranije je najavio i zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević sa zamjenicima, a pristigli su i saborski zastupnici. Osim Zagreba, Noćni marš ove se srijede održao i u Splitu te Rijeci uz gesla: 'Žene, život, sloboda' te 'Borim se k'o žensko'.
Organizatorice ovogodišnjeg zagrebačkog Noćnog marša najavile su okupljanje, pozivajući građane da ''marširaju za društvo u kojem zdravlje ne ovisi o stanju na tekućem računu''. ''Naše su prethodnice, bez moljakanja i bez uglađenog čekanja, svjesne da im država neće sama od sebe osigurati prava koja im pripadaju, na ulicama i u tvornicama izborile opće pravo glasa, pravo na rad, pravo na radničko organiziranje. Danas, desetljećima kasnije, i mi smo bolno svjesne da država nije tu za nas. Inflacija divlja, zdravstveni i obrazovni sustavi pucaju po šavovima. Nasilje raste, a prvi su na udaru oni za koji društvo najmanje brine. Za žene kriza nije samo udarac na novčanik i materijalnu egzistenciju, već dodatni okidač nasilja, kojemu su ionako svakodnevno izložene. Ta svakodnevica koju živimo, odnosno preživljavamo, govori nam da druge opcije osim štrajka nema.
Zato vas pozivamo da marširate s nama za društvo u kojem naše zdravlje ne ovisi o stanju na tekućem računu, koje ne čini bogate bogatijima, a siromašne siromašnijima. Želimo živjeti od svog rada, a ne preživljavati. Želimo društvo u kojem penzionerke ne kopaju po smeću, migrantkinje se ne prebija na granicama i baca natrag u rijeke, trans osobama ne ugrožavaju životi – ni u Saboru ni na ulici ni online. Naš rad, naše zdravlje, naši domovi i naši životi politička su pitanja, a odgovornost da živimo bez straha uzimamo u svoje ruke. Svakim danom sve više žena diže glas, staje uz drugarice i bore se zajedno. Svaki 8. mart brojimo novi marš i znamo da su pred nama godine borbe i sati rada, ali feministički štrajk te je borbe vrijedan. Zato izađimo na ulice i marširajmo prema ženskom štrajku, makar i malim koracima. Živio feminizam! Živio 8. mart!'', poručile su ranije organizatorice i organizatori.
Antife, feministice i LBGTQ ukradoše normalnim, običnim ženama njihov dan. Ovdje vidim svega samo njih ne. Kave veze imaju migrantkinje ili transrodne osobe s hrvatskom ženom koja odgaja djecu radeći svaki dan, često i nedjeljom? Ne vjerujem da ih muče isti problemi, ali neki prisvajaju sav prostor za sebe i svoju promociju iako su velika manjina.