Večernji TV

Habijanec: Nemojte nas kočiti i smetati, građevinarstvu je potrebno dualno obrazovanje

Mirko Habijanec
08.06.2021.
u 11:06

Trusno smo područje i nema smisla što više ulažemo u energetsku obnovu nego u građevinarstvo. A u strane radnike treba mnogo više ulagati nego u domaće, naglašava Habijanec.

Mirko Habijanec, direktor građevinskog poduzeća Radnik iz Križevaca i predsjednik granske Udruge građevinara Hrvatske, bio je gost emisije na Večernji TV-u.

Govorio je o građevinarstvu te o činjenici da je sve manje domaćih građevinara i da se mladi sve manje žele školovati za ta zanimanja.

 

U Hrvatskoj imamo veliki problem, 2634 poslodavca zatražilo je dozvole za strane radnike. Najveći je problem u građevini jer Hrvatska ne školuje mlade ljude.

– Taj problem traje već desetak godina. Potrebe građevinarstva su velike i trebale bi činiti sedam, osam posto BDP-a da bi se razvijali, a sad čine oko pet posto. Dakle, moramo popunjavati broj ljudi koji radi u tom sektoru, a to je 100 i nešto tisuća zaposlenih. Problem je zaostalo školstvo koje ne odgovara potrebama gospodarstva i s druge strane zakonodavstvo koje to ne podupire na adekvatan način. A problem su i poslodavci te niske plaće u odnosu na druge djelatnosti. Razlika je i u odnosu na druge države gdje su kvalificirani majstori cijenjeni te su njihove plaće 30 do 50 posto više od osnovne odnosno minimalne.

Habijanec kaže kako je potreban dualni sustav obrazovanja koji prakticiraju razvijene države poput Njemačke.

– Praktikum se odvija na način da se odmah zapošljava učenik kod poslodavca te mu je omogućen praktičan dio, ima osobni dohodak te sve više prakse od prve do treće godine škole. Naše škole ne pripremaju učenike za buduća zanimanja, a u graditeljstvu ih je tridesetak. Isto tako prije su gospodarstvenici utjecali na upisne kvote u škole pa se forsiraju samo na zvanja za koja postoji određeni nastavnički kadar, a ne ona koja su deficitarna. Jednostavno, poduzeća i škole potrebno je pripremiti za dualni sustav obrazovanja. I to nije jednostavno jer škole bi morale imati svu opremu i tehnologiju s kojom bi pripremali buduće građevinare. Riječ je o visokim ulaganjima za koje bi bilo potrebno izdvojiti više od milijun eura – kaže Habijanec i dodaje:

– Svi strani radnici koje ste spomenuli u uvodu znatno su skuplji nego naši ljudi, pogotovo kad je riječ o onima koji dolaze iz zemalja izvan regije jer ne znaju jezik, zakone i ostalo. I zato bi ovo ulaganje bilo važno bez obzira na to hoće li država sudjelovati, da se osposobe strukovne škole. A moja poruka jest da nas ne smetate i kočite, napravite neke korake, jer ja ću to napraviti i isfinancirati za sjeverozapadnu Hrvatsku. Za to je zadužena Agencija za strukovno obrazovanje, a mislim da oni nemaju nikoga tko se razumije u građevinarstvo. 

Jesu li građevinari spremni prihvatiti učenike i platiti ih za vrijeme školovanja?

– Sigurno jesu, ali učenici onda imaju obavezu raditi kod njih. Mora se izmijeniti Zakon o radu pa da poslodavci izdvajaju sredstva za dualno obrazovanje. Imamo primjer u Bavarskoj, gdje je 6000 polaznika u dva obrazovna centra kojima upravljaju sindikati, poslodavci i agencija.

Osvrnuo se i na važnost građevinarstva kad je riječ o potresima.

– Kad govorimo o potresu, mi smo dosta trusno područje, a konstrukcije su temelj naših građevina da bi ljudski životi bili sigurni. To je važnije od energetske obnove objekata u koju se ulažu znatno veća sredstva, a nije riječ o ljudskim životima. A i Vlada bi građevinarstvo trebala staviti u plan razvoja kao važnu djelatnost. 

Komentara 4

DU
Deleted user
15:58 08.06.2021.

nama su na praksi rekli: sakrijte se tamo u kontejner da vas niko ne vidi!

Avatar Hadezeov domoljub
Hadezeov domoljub
12:21 08.06.2021.

Govoreći iz vlastitog iskustva, a i razgovora sa poznanicima koji rade za dotičnog gospodina da je on više robovlasnik nego normalni poslodavac kao što se tu predstvlja. Posao na terenu je od jutra do mraka. Ne plača sve radne sate. Uzima gdje stigne. U svojim podružnicam u Njemčkoj renta radnu snagu uz plačenja hrvatkih doprinosa. itd, itd.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije