Podatak da je Rijeka u razdoblju od 2003. do 2008. vodeća po broju oboljelih od raka pluća i bronha u Hrvatskoj, koji je danas novinarima iznio Vjeran Piršić, predsjednik udruge “Eko Kvarner”, dovodeći to u izravnu vezu sa zagađivačima na Kvarneru, odnosno Ininom rafinerijom Urinj i postrojenjem Mlaka, potkrijepio je rješenjem Ministarstva zaštite okoliša iz 2004. kojim se Ini zabranjuje da u svom tehnološkom procesu prerađuje naftu sa sadržajem sumpora većim od jedan posto koji je izdan za rafineriju u Sisku.
Piršić drži da upravo taj dokument dokazuje tvrdnje “Eko Kvarnera” da je glavni razlog zagađivanja iz rafinerije Urinj upotreba nekvalitetne sirovine, visokosumporne nafte, a sve zbog profita na račun okoliša i zdravlja građana. Piršić je uvjeren da je u Rijeci zabilježen neočekivani rast zloćudnih bolesti upravo zbog industrijskih zagađivača, jer prema svim drugim uvjetima, pogodnoj klimi, mediteranskoj prehrani i visokom životnom standardu tako ne bi trebalo biti. Podaci Državnog zavoda za statistiku i Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo kojima raspolažu, kazao je Piršić, prikupljeni su za potrebe saborskog Odbora za zaštitu okoliša, koji je pratio stanje u Sisku. U "Eko Kvarneru" stoga inzistiraju na hitnoj izradi detaljne epidemiološke studije koja će pomoći u preciznom detektiranju ovih podataka i otklanjanju uzroka obolijevanja građana. Kao još jedan dokaz podcjenjivačkog odnosa zagađivača prema stanovnicima Kvarnera, kazao je Piršić, jesu i niski iznosi koje građani, vlasnici nekretnina u Urinju ovih dana dobivaju od Ine. Predsjednik ogranka “Eko Kvarnera” Kostrena Hrvoje Maričić kaže da su ponude apsurdne jer se za kuće od 100 ili 200 “kvadrata” nudi od 35 do 55 tisuća eura. Piršić proziva županijski Nastavni zavod za javno zdravstvo i Primorsko-goransku županiju, koji o ovome šute. No podaci NZZJZ-a, prema riječima dr. Đulije Malatestinić, pokazuju suprotno, odnosno blagi trend pada malignih oboljenja. U 2002. i 2007. godini zabilježena je viša stopa smrtnosti od raka dušnika, dušnica i pluća nego što je to bilo u Hrvatskoj, potvrdila je dr. Malatestinić. No naglasila je da i dob i spol utječu na pojavnost bolesti i smrtnost. Kod muškaraca vodeći je rak dušnika, dušnica i pluća, a kod žena rak dojke te kod oba spola rak debelog crijeva. Zanimljivo je da je trend rasta oboljelih od raka dušnika, dušnica i pluća zabilježen kod žena i u Primorsko-goranskoj županiji, ali i Hrvatskoj, za što je pušenje najčešći uzrok, u čak 87 posto slučajeva. U Primorsko-goranskoj županiji, u odnosu na Hrvatsku, manje je maligno oboljelih, kazala je dr. Malatestinić, no zabrinjava što je PGŽ na drugom mjestu, odmah iza Dubrovačko-neretvanske županije, po broju oboljelih žena od raka dojke.
Pa dobro dali Večernji nema nekog kompetentnog, poštenog i pismenog da piše o tim stvarima nego oni se oslanjaju na Piršića. Pa to je običan lijeni probisvjet, izjelica i vucibatina koji ne radi ništa već prodaje maglu.