Sve veći utjecaj globalnog zatopljenja vidljiv je u klimatskim promjenama kojih smo svjedoci posljednjih godina.
Od neobično toplih zima u Zagrebu do rekordne kiše u Rijeci koja je prošle godine po količini oborina 'pobijedila' i sam London.
Ove godine i Dubrovnik se pridružio obaranju rekorda u količini kiše, a slijedili su ga Imotski i Delnice.
Što se tiče rekorda u visini morske razine, zasluge pripadaju gradu Bakru, a ne zaboravimo i rekordne valove u akvatoriju Rovinja, Splita, Ploča i Dubrovnika.
Prognoze su još pred kraj ljetnih mjeseci nagovještavale da nas očekuju određene ekstremnosti, no da ćemo u 11 mjesecu biti u 'laganim jaknicama' nismo baš očekivali.
"U očekivanju službene analize i ocjena klimatologa DHMZ-a već sada se mogu potvrditi predviđanja s početka prošloga mjeseca, pa i starija - ne samo da će listopad biti iznadprosječno topao, nego da će biti kao malo koji u povijesti mjerenja, mjestimice i rekordan", piše Zoran Vakula na HRT-u.
Najavljivali su se i toplinski valovi u zimskim mjesecima koji su se na kraju pokazali točnim, a s listopadom koji je dodatno pridonio toplini cijele godine, zaključio se ulazak ove godine u povijest najtoplije godine u povijesti mjerenja, ne samo od sredine prošloga stoljeća, od kada radi većina meteoroloških postaja, nego i puno prije.
Ako ćemo vjerovati Vakuli na riječ iznadprosječna toplina sigurno će se nastaviti i u prvom desetodnevlju studenoga, u većini Hrvatske vrlo vjerojatno i kasnije, barem u cijeloj prvoj polovini mjeseca, a posljednja će dva tjedna temperatura vjerojatno biti bliža prosječnim vrijednostima, gdjekad i niža od njih, prenosi HRT.
Svi ljubitelji zimskog razdoblja morat će još malo pričekati na dolazak prave zime i hladnijih dana, a do tad uživajte u 'toplim' danima.
>> Pogledajte video kako je orkanska bura paralizirala Split
Za neuke: U Londonu magle ima manje nego u Zagrebu a kise kao sto i naslov kaze manje nego u Rijeci! Inace klima je bolja nego u kontinentalnoj Hrvatskoj sa blagim zimama i ne prevrucim ljetima.