Dok Parlamentarna skupština Vijeća Europe priprema rezoluciju o osudi komunizma i njegovih zločina, u Poljskoj je već započela opsežna lustracija. U sklopu Poljskog novinarskog društva u gradovima se osnivaju komisije za istinu i pomirbu čiji je zadatak istraživati rad novinara u bivšem sustavu i njihovu moguću povezanost s komunističkom tajnom službom (SB).
Komisije surađuju s Institutom za nacionalno pamćenje u Varšavi, koji financira vlada, a bavi se kršenjima ljudskih prava u komunizmu. Objavljivanje prvog popisa novinara suradnika SB-a, koju je objavila Komisija za istinu u Krakovu, izazvala je takvu buru da je predsjednica Poljskog novinarskog društva Krystyna Mokrosinska najavila hitno osnivanje sudova časti, pred kojima će optuženi novinari "bez straha od bilo koga" moći progovoriti o sebi i spletu okolnosti u kojima su se tada našli.
U Łodźu je, primjerice, predsjednik tamošnjeg novinarskog društva Pawel Patora izjavio da oni lustraciju zapravo ne žele, objasnivši da poznaju novinare koji su surađivali s tajnom službom, ali da su oni već "napustili scenu" ili su u mirovini. Međutim, u Poznańju se dogodilo suprotno: tamo je osnovana Komisija za istinu i pomirbu, nakon što je dokazano da je jedan poznati TV novinar i glasnogovornik Solidarnosti bio dugogodišnji suradnik SB-a.
Nakon nemila otkrića u vlastitim redovima, u Solidarnosti je nastala uzbuna: u svim lokalnim tijelima te prve demokratske organizacije koja je krenula u borbu protiv komunističke diktature osnovane su istražne komisije pod nazivom "Otkrijmo istinu!". Istodobno poljska vlada provodi temeljitu lustraciju u diplomaciji. Novi ministar vanjskih poslova Stefan Meller osnovao je komisiju za istraživanje i lustraciju u diplomatskim redovima, a prvi rezultat je da je vlada već najavila opoziv 16 veleposlanika s dužnosti. "Duboka je nepravda, i za nas i za kolege iz Europske unije, da nas predstavljaju veleposlanici koji su bili dio partijskog aparata ili su surađivali s komunističkim tajnim službama", izjavio je glasnogovrnik vlade Pawel Dobrowolsky. On je ujedno najavio da je opoziv veleposlanika dio akcijskog plana "Nova diplomacija", koji je nova konzervativna vlada najavila već u svom predizbornom programu.
Stranke ljevice u parlamentu osuđuju postupke vlade i tvrde da je riječ o osveti. No, liberalna i parlamentarna Građanska platforma, iako oporbena, smatra da će se samo preko otkrivanja istine o komunističkom sustavu doći do istinski stručnih ljudi.