Iranska vlada ostat će do zadnjeg dana mandata i vara se svatko tko misli da ćemo dati ostavke, kazao je iranski predsjednik Hassan Rohani nakon što je 187 zastupnika u iranskom parlamentu, koji pripadaju konzervativnoj struji, zatražilo njegovu ostavku. Iranski predsjednik Rohani zadnjih je dana pod velikim pritiskom nakon što je iranska valuta rial drastično pala.
Dok se na teheranskim ulicama policija sukobljava s građanima koji prosvjeduju zbog pada njene vrijednosti, iranska vlada zabranila je uvoz više od 1300 proizvoda u sklopu priprema za američke sankcije. Na popisu zabranjene robe našli su se kućanski aparati, tekstil, obuća i proizvodi od kože, kao i namještaj, medicinska oprema te neki strojevi.
Zabrana sugerira da se Iran opet vraća konceptu “ekonomije otpora” koja je tijekom prijašnjih sankcija imala za cilj očuvati devizne rezerve i učiniti gospodarstvo čim više samodostatnim. Rial je pod velikim pritiskom i zbog najave sankcija nakon američkog povlačenja iz nuklearnog sporazuma s Iranom. Valuta tone, što bi moglo dovesti do navale štediša koji će rial zamijeniti za dolare. Dok je krajem prošle godine za jedan dolar trebalo izdvojiti 42.900 riala, prošlog četvrtka neslužbeni tečaj iznosio je 75.500 riala, a početkom ovog tjedna čak 90.000 riala za dolar.
U međuvremenu, iranski vrhovni vođa, ajatolah Ali Khamenei naredio je ponovno otvaranje nuklearnog postrojenja, koje nije radilo devet godina, i to u okviru priprema Teherana za povećanje kapaciteta za obogaćivanja uranija ako, nakon povlačenja SAD-a, propadne sporazum sa svjetskim silama o njegovu nuklearnom programu. Napetosti između SAD-a i Irana pojačale su se nakon što je američki predsjednik Donald Trump povukao Washington iz nuklearnog sporazuma iz 2015. po kojem je Iran ograničio svoj program obogaćivanja uranija.
Bravo za moćne Amere.