Međunarodna konferencija

Varga: Hrvatska će do 2020. smanjiti unos soli za 20 posto po stanovniku

Siniša Varga
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
09.10.2014.
u 18:24

Hrvatska je trenutno treća u Europi, odmah iz Turske i Mađarske, po količinama unosu soli što dovoljno govori o prehrambenim navikama stanovnika kod nas

Ministar zdravlja Vlade RH Siniša Varga predstavio je danas na međunarodnoj konferenciji održanoj u Vukovaru nedavno usvojeni Strateški plan o smanjenju unosa soli u Hrvatskoj koji će biti važan dio hrvatskih preventivnih programa u zdravstvu. Varga je istakao da prekomjerni unos soli u organizam putem hrane rezultira brojnim kroničnim i smrtno opasnim bolestima.

- Prema Nacionalnoj strategiji Hrvatska će do 2020 godine po stanovniku smanjiti unos soli za 20 posto, odnosno, četiri posto godišnje. Očekujemo kako će to donijeti velike uštede u zdravstvu. Cilj hrvatske strategije je prehranom smanjiti unos soli u organizam sa sadašnjih 11,6 grama na 9,3 grama dnevno po stanovniku, istakao je Varga dodajući da uskoro započinje i nacionalna kampanja koja će govoriti o potrebi smanjivanja soli u prehrani. Sustavno smanjivanje soli u prehrani neće biti provođeno putem zakona nego "volonterski", odnosno, da se pekarskoj, prehrambenoj i drugim industrijama to sugerirati. Rečeno je kako se najviše soli unosi putem konzumiranja kruha ali i kroz korištenje sireva, namaza...

Inače, Hrvatska je trenutno treća u Europi, odmah iz Turske i Mađarske, po količinama unosu soli što dovoljno govori o prehrambenim navikama stanovnika kod nas. Koliko je to opasno po organizam govori i to prekomjerne količine soli uzrokuju 11 nezaraznih kroničnih bolesti ubojica čovjeka kao što su povišeni tlak, moždani udari, bolesti srca, bolesti bubrega, debljina, bubrežni kamenac, osteoporoza, karcinomi.

Prezentirani plan predviđa niz aktivnosti usmjerenih prema prehrambenoj industriji od obveznog označavanja udjela soli u prehrambenim proizvodima, poticanja prehrambenih tvrtki da smanje količinu soli koju dodaju u proizvode, smanjivanja količina soli u gotovoj hrani, u restoranima, školskim kuhinjama... U isto vrijeme i građani će biti educirani o štetnosti visokog unosa soli po zdravlje. Pojašnjeno je da su procijenjeni efekti smanjivanja unosa soli za tri grama dnevno 3100-6200 manje slučajeva kardiovaskularnih bolesti godišnje, 2300-4700 manje smrtnih ishoda godišnje, a u financijskom smislu da bi se moguće uštede zdravstva na polju liječenja hipertenzije kretale od 6,14 do 21,49 milijuna eura godišnje.

Vukovarskoj konferenciji nazočio je i Joao Breda iz Svjetske zdravstvene organizacije koji je pohvalio hrvatski Strateški plan koji predviđa konkretne mjere, uključivanje stručnjaka i industrije ali i stalni nadzor. Dodao je i da je cilj SZO da do 2025 godine za 30 posto smanji unos soli te najavio i posebnu kampanju koja će ukazivati na pretilost djece i odraslih osoba. Hrvatska je jedna od 25 zemalja Europe koja se uključila u tu kampanju u koju će biti uključena ne samo djeca nego i njihove obitelji i škole, a koji će svi zajedno raditi na smanjivanju pretilosti.

>> Varga nudi milijardu kuna uštede da ode iz riznice

Ključne riječi

Komentara 12

NV
novo vriijeme
18:34 09.10.2014.

Unos soli u prehrani hrvatskih građana je rezultat siromaštva i prehrane koja se sastoji od tjesta i salama. Potrebne su poticajne mjere za industriju poput posebnog zdravstvenog poreza za one proizvode koje prelaze određenu količinu soli. Volonterski pristup industriji jeje za kulturne zemlje, za nas je malo prespor.

Avatar Neanderthalac
Neanderthalac
22:28 09.10.2014.

Neslane šale ministra za eutanaziju.

JS
ja sam gladan
20:37 09.10.2014.

Prirodna morska sol nastaje prirodnim procesima isparavanja slane vode, pa su njezini sastojci sačuvani. Upravo zbog toga je iznimno zdrava i pomaže kod sprečavanja ili liječenja mnogih bolesti ili zdravstvenih tegoba.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije