Završna konferencija projekta „Jačanje kapaciteta Ministarstva zaštite okoliša i energetike za prilagodbu klimatskim promjenama te priprema Nacrta strategije prilagodbe klimatskim promjenama“ održana je jučer u Zagrebu.
Projekt je tijekom godinu i pol dana provela tvrtka Eptisa Adria. Izrađeno je klimatsko modeliranje do kraja 2070. na superračunalu Velebit koje je Ministarstvo kupilo u te svrhe kroz fond Prijelazni instrument EU u iznosu od 521.145 eura.
Analizama je obuhvaćena cijela Hrvatska i izrađena je procjena utjecaja klimatskih promjena na ranjive sektore te su prepoznate prioritetne mjere i aktivnosti koje treba poduzeti radi prilagodbe očekivanim klimatskim promjenama.
– I Hrvatska je izložena negativnim učincima klimatskih promjena. Posljednje pojave poput ekstremnih hladnoća i pucanja cijevi za vodu u Dalmaciji i ledoloma u Gorskom kotaru, ekstremnih ljetnih vrućina, visokih voda, klizišta i bujica kao, primjerice, nedavno u Ninu i Zadru ukazuju na prijetnje kojima smo već sada izloženi – kazao je državni tajnik u Ministarstvu zaštite okoliša i energetike Mario Šiljeg.
Klimatske promjene se nešto što postoji od početka svijeta i postojat će do njegovog svršetka neovisno koliko homo sapiens skakao, vrištao i plakao oko toga. Borba protiv klimatskih promjena je kao "borba" Sanje Sarnavke za ljudska prava - alibi za parazitiranje na tuđem novcu. Isto tako je sa borcima protiv klimatskih promjena - svima je jasno da je ta borba kao da se mravi bore protiv tornada. No ona dobro zvuči pa razni spasitelji ljudskog roda mogu preko toga mogu dobiti alibi za parazitiranje na novcu naivnog naroda.