Prof. Ćosić Pregrad:

Već u nižim razredima djeci treba govoriti o opasnostima na internetu

20.02.2018.
u 19:15

Više od četvrtine djece vidjelo je internetske rasprave s porukama mržnje, a četvrtina ih je vidjela rasprave o ozljeđivanju

U dobi od 9 do 11 godina, 8% imalo je namjeru vidjeti fotografije golih ljudi i privatnih dijelova tijela, više od trećine njih u dobi od 9 do 17 vidjelo je fotografije ili video koji pokazuje seksualne radnje ili spolni odnos, a da im to nije bila namjera, dok ih je gotovo petina vidjela isti sadržaj s namjerom. Četvrtina djece u dobi od 9 do 17 godina u proteklih je godinu dana vidjela fotografije ili video koji prikazuje seksualne radnje na nasilan način, a to im nije bila namjera. Rezultate koji se odnose na iskustva i izloženost djece seksualnim sadržajima i drugim oblicima uznemirujućih i rizičnih ponašanja na internetu predstavili su jučer članovi Nacionalnog EU Kids Online tima, kao nastavak prvih rezultata istraživanja o medijskim navikama djece, koje su objavili u studenom 2017. Na temelju sudjelovanja u EU Kids Online konzorciju (www.eukidsonline.net), RH se uključila u svjetski standard praćenja sigurnosti djece na internetu.

– Rezultate istraživanja i upoznavanje s navikama i iskustvima djece na ovom području smatramo ključnima za donošenje nacionalnih smjernica za sigurno korištenje interneta – kaže psihologinja prof. Ivana Ćosić Pregrad.

Svako sedmo dijete od 9 do 17 godina susrelo s osobom koju su upoznali preko interneta. U većini je slučajeva to bila osoba djetetovih godina, dok se svako deseto dijete susrelo sa starijom osobom. Više od četvrtine djece vidjelo je internetske rasprave s porukama mržnje prema određenim grupama ljudi, a četvrtina ih je vidjela rasprave o samoozljeđivanju ili načinima fizičkog ozljeđivanja, stranice koje uključuju krvave i nasilne sadržaje i one koje govore o načinima kako biti vrlo mršav. – Već u nižim razredima djecu treba podučavati o opasnostima virtualnog svijeta – kaže prof. Ćosić Pregrad, objašnjavajući da bi novi kurikulum trebao sadržavati usvajanje znanja i vještina za sigurnost na internetu. 

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije