“Za nas Bosance zbivanja u Ukrajini su užasavajući "deja vu". Usporedba između Ukrajine danas i Bosne 1992. godine je očita”, piše ovih dana za britanski Guardian pisac Andrej Nikolaidis, koji je početkom rata živio u Sarajevu, a slično govori i Esad Hećimović, glavni urednik informativnog programa OBN televizije iz Sarajeva.
– Slike iz Ukrajine mnoge u BiH podsjećaju na devedesete, na raspad Jugoslavije, nitko ne želi takav scenarij i međuetnički sukob ponovno ovdje – kaže Hećimović. Nametnulo se i pitanje o ruskom utjecaju u Republici Srpskoj, o tome koliko se Milorad Dodik oslanja na Moskvu i ruskog predsjednika Vladimira Putina i na ruski kapital te koliko razvoj i ishod ukrajinskog slučaja može utjecati i na BiH, najnestabilniju susjednu državu. Hećimović ocjenjuje kako se ruski kapital ne rukovodi nacionalnim, vjerskim ni kulturnim vezama, nego ekonomskim interesom, pa će i ulaganja u Banjoj Luci ovisiti o tome hoće li ruski kapital ući u Hrvatsku.
– Govorilo se tako o obnovi Austro-Ugarske kad je OMV ušao u BiH, ali OMV je sad benzinske crpke prodao ruskom Gazpromu, pa od Austro-Ugarske više nema ništa – kaže i ističe primjer ulaganja Kuvajćana u BiH.
– Slične su se polemike vodile i kad su Kuvajćani počeli u velikom broju dolaziti, kupovati nekretnine u okolici Sarajeva te su danas tamo cijela naselja Kuvajćana. Međutim, oni su počeli dolaziti u vrijeme Arapskog proljeća, kad je postalo nesigurno odlaziti u Egipat ili Tunis, a samo su na Kosovo i u BiH mogli doći bez vize – kaže Hećimović.
U Vijeću za implementaciju mira u BiH, kaže, Turska kao članica istodobno predstavlja i NATO i islamske zemlje, i nije protivnik Srba u BiH, a ni Rusija kao članica tog Vijeća nije na strani Milorada Dodika, koji često govori o raspadu Bosne i Hercegovine.
– Rusija je naš partner – govorio je Dodik prije dvije godine o ulozi Rusije u opstanku Republike Srpske, koja je ekonomski na nižim granama od Federacije BiH. – Rusija nam je, kupnjom rafinerije nafte, pomogla da opstanemo, baš kao i Srbija investicijom u telekom – rekao je Dodik, koji ima dobre odnose i s Izraelom. Kako se Bošnjaci preko Turske nastoje približiti SAD-u, isto to Srbi žele postići preko Izraela, i jedni i drugi računaju na dobre odnose sa SAD-om – komentira Hećimović.
Već viđeno: U BiH sa zebnjom gledaju ruske akcije u Ukrajini >>> Vrijeme je da se Hrvati i muslimani pripreme da se ponovo ne nadju spustenih gaca