Nakon što je ženska klapa Filiae Croatiae iz Stuttgarta dva puta bila nominirana za Večernjakovu domovnicu 2012. i 2020. godine, 2022. godine su nagradu i dobili. Na svečanosti održanoj u lipnju u Bad Homburgu, Večernjakovu domovnicu preuzela je jedna od članica Filiae Croatiae, Manuela Starčević. Zadovoljstvo i radost zbog osvojene nagrade u ime svih trinaest članica izrazila je voditeljica klape Marija Thiel.
- Drago nam je što smo dobili ovu nagradu. Večernjakova domovnica indirektno nam daje poticaj i motivaciju da još više radimo i njegujemo klapsku pjesmu, rekla je Marija Thiel odmah na početku razgovora.
Kada ste prvi put bili nominirani prije deset godina, bili ste jedna od rijetkih ženskih klapa. U to vrijeme i nije bilo dovoljno nota razrađenih za ženske klape pa ste note pisane za muške glasove obrađivali za ženske glasove, a sada je situacija drugačija?
Da, dosta se promijenilo od tada. U zadnje vrijeme nastale su mnoge ženske klape i note su postale lako dostupne. I mi smo organizirali nekoliko radionica za klapsko pjevanje koje je vodio Joško Ćaleta iz Hrvatske. On je etnomuzikolog i glazbenik, poznat na klapskoj sceni i piše pjesme. Uglazbio je i za nas dvije pjesme; za naš nastup na proslavi šezdesetogodišnjice Hrvatske katoličke misije Stuttgart. Jedna pjesma zove se Lipa moja zemljo ostavljena, za koju je stihove napisao fra Zvonko Tolić, a druga pjesma se zove Ovdje smo Bože po promislu tvome. Preko Joška Ćaleta dobili smo dosta nota klapskih pjesama a preko njega smo se povezali i sa ženskom klapom Ćakulone iz Zagreba. Surađujemo s klapom Croatia iz Münchena i sa ženskom klapom Carmen iz Sindelfingena s kojom se i družimo."
Gdje ste sve nastupali?
U zadnje dvije godine zbog pandemije bilo je malo teže i s nastupima i probama. Inače, obično imamo po deset nastupa godišnje. Odazivamo se na pozive i priređujemo sami koncerte. Organizirali smo dvije večeri klapske pjesme u Stuttgartu. nastupili smo na jubilarnom slavlju klape Croatia u Münchenu. Također smo gostovali i na Festivalu zborova što ga organizira jedna njemačka udruga i koji se uvijek održava u nekom drugom gradu. Tu smo imale čast nastupati dosad dva puta. Nedavno smo na poziv Generalnog konzulata Republike Hrvatske u Stuttgartu nastupili na proslavi Dana državnosti Republike Hrvatske kao i na Katoličkim danima u Stuttgartu. U okviru Katoličkih dana bili smo pozvani održati koncert u crkvi Svete Marije gdje smo izveli tradicijske klapske pjesme i svete pjesme. Na Katoličkim danima pjevali smo i na euharistijskom slavlju na hrvatskom jeziku koje je predvodio Apostolski nuncije za Njemačku, Msgr. dr. Nikola Eterović.
Nadamo se da ćemo na jesen moći napraviti malo veći koncert kako bi proslavili naših deset godina postojanja. Rado bi se otvorili i njemačkoj publici pa će se koncert održati u Landesmuseumu Württemberg Stuttgart, i oni će nas promovirati na svojim stranicama. Koncert je trebao biti 2020. ali zbog pandemije već smo dva puta morali pomicati datum proslave. Za ovo veliko slavlje već smo pozvali klape iz Domovine, klapu Ćakulone iz Zagreba i mušku klapu Stine te klapu Croatia iz Münchena i žensku klapu Carmen iz Sindelfingena."
Jeste li gostovali u Hrvatskoj?
Trebali smo sudjelovati na susretu inozemnih klapa u Hrvatskoj u organizaciji Hrvatske matice iseljenika, ali zbog pandemije sve je odgođeno.
Od osnutka Filiae Croatiae ima stalne članice, osim što je jedna članica zbog obiteljskih razloga otišla iz klapa, ali je došla nova osoba. Jeste li sve podrijetlom iz Dalmacije s obzirom da izvodite dalmatinsku tradicionalnu pjesmu?
Jedna članica je iz Hrvatskog zagorja, jedna je iz Bosne, jedna je polu Dalmatinka, a ostale su iz Hercegovine. Ja sam iz Gruda.
Kako ste razvili ljubav prema klapskoj pjesmi?
Mi smo sve odgajane u Hrvatskoj katoličkoj misiji Stuttgart. Poznajemo se s vjeronauka i dječjeg zbora i zbora mladih. Ta ljubav prema klapskoj pjesmi pomalo je dolazila. To je raslo i sazrijevalo svaki dan više i više. Kroz rad smo postepeno zavoljeli to pjevanje. U početku nismo puno znali o klapskom pjevanju. Zato smo i organizirali radionicu o klapskom pjevanju s Joškom Ćaletom. Bilo je važno da netko dođe iskusan iz Hrvatske tko će nam pokazati i uputiti nas jer mi smo sve rođene ovdje u Njemačkoj. Joško Ćaleta nam je puno pomogao. On je to radio s velikom ljubavlju. Preko njega smo razvili i svoj vlastiti stil. On nas je ohrabrio i podržao."
Kakav repertoar imate?
Pjevamo tradicionalne klapske pjesme, oko četrdeset pjesama imamo na repertoaru. Pjevamo četveroglasno, a ponekad na nekim mjestima dijelimo se i na pet ili šest glasova.
Koliko puta imate probe tjedno?
Vježbamo redovno jedanput tjedno, dva do tri sata.