Solidna većina Britanaca od 58 posto podržala bi raspisivanje drugog referenduma o izlasku ili ostanku u Europskoj uniji, a da se takav novi referendum zaista i održava danas, vrlo tijesna većina od 51 posto glasala bi za ostanak u EU, a tijesna manjina od 49 posto za izlazak, odnosno za Brexit. Pokazuje to istraživanje koje je za londonski list Guardian provela agencija ICM.
Pregovori s EU još traju
Na referendumu održanom u lipnju 2016., većina od 51,9 posto izašlih birača izglasala je Brexit, nasuprot manjini od 48,1 posto koja je glasala za ostanak Ujedinjenog Kraljevstva u EU. Na temelju tog rezultata britanska je vlada pokrenula proceduru izlaska iz Unije, o čemu se još pregovara u pregovorima u kojima stvaran uspjeh Brexita ipak ovisi o dobroj volji preostalih 27 država članica EU, koje diktiraju i tempo i uvjete, kako one koji se tiču izlaska iz članstva tako i uvjete za budući, još nedefinirani odnos između UK-a kao bivše članice i EU kao zajednice 27 država.
No, anketa Guardiana i ICM-a sada pokazuje da bi većina Britanaca bila sklona tome da, jednom kad uvjeti izlaska i budućeg odnosa s EU budu dogovoreni u pregovorima, Brexit ponovno bude stavljen na referendum. Preciznije, 47 posto ispitanika podržalo bi takav drugi referendum, 34 ne bi, a ostali ne znaju. Maknu li se oni koji ne znaju, anketa dolazi do omjera 58:42 u korist onih koji žele drugi referendum. Ipak, vrlo tijesna većina ispitanika koji bi se na takvom drugom referendumu izjasnili za ostanak u EU (51 posto za ostanak, naspram 49 posto za izlazak) govori da možda ni raspisivanje drugog referenduma ne bi zacijeljelo podjele u britanskom društvu. Teško da bi se zagovornici Brexita tako lako pomirili s tako radikalnim zaokretom na temelju tako tijesne većine na drugom referendumu koji, po njihovu mišljenju, i nije potreban.
Bruxelles nije zatvorio vrata
Predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk i šef Europske komisije Jean-Claude Juncker posljednjih su tjedana dali izjave koje ostavljaju otvorena vrata za scenarij u kojem Britanci rade zaokret na drugom referendumu.
– Ako vlada Ujedinjenog Kraljevstva ostane pri odluci o izlasku, Brexit će postati stvarnost, sa svim negativnim posljedicama, u ožujku iduće godine. Osim ako se ne dogodi promjena stava među našim britanskim prijateljima – rekao je Tusk prije desetak dana. Tusk je pritom citirao riječi Davida Davisa, ministra u aktualnoj britanskoj vladi zaduženog za Brexit, koji je 2013. rekao da, “ako demokracija nije u stanju promijeniti stav, prestaje biti demokracija”.
– Mi na kontinentu nismo promijenili stav. Naša su srca i dalje otvorena za vas – poručio je Tusk, a Juncker se nadovezao objašnjenjem kako te Tuskove riječi znače da su “naša vrata i dalje otvorena te se nadam da će se to jasno čuti u Londonu”. Tony Blair, bivši britanski premijer iz redova laburista, jedan je od najupornijih i najglasnijih Britanaca koji pokušavaju promijeniti rezultat referenduma na kojemu je izglasan Brexit. Blair tvrdi da je odluka na tom referendumu donesena na temelju netočnih parola, laži i prijevara te da Britanci zaslužuju priliku da o tako važnoj stvari za državu odlučuju na drugom referendumu na temelju više informacija. No, Blaira se uglavnom percipira kao diskreditiranog bivšeg premijera bez velika utjecaja.
Opet jedna lažna vijest. Guardian je ekstremno ljevičarski list pa tako njegove ankete ne treba uzimati u obzir.