Hrvatsko izaslanstvo predvođeno veleposlanikom Republike Hrvatske u Austriji Danielom Glunčićem danas je sudjelovalo na središnjoj komemorativnoj svečanosti u povodu 79. obljetnice oslobođenja bivšeg koncentracijskog logora Mauthausen u Gornjoj Austriji, izvijestilo je hrvatsko Veleposlanstvo u Beču.
Isti izvor navodi kako je ovogodišnja komemoracija održana pod geslom „Pravo i pravednost u nacionalsocijalizmu”, kojim se željelo “podsjetiti na sustavno gaženje svih načela prava i pravednosti za vrijeme NS-režima, ali i na opasnost koja i danas proizlazi iz svih totalitarnih režima koji u ime različitih ideologija zloupotrebljavaju pravo i pravednost”.
Komemorativna svečanost započela svečanim mimohodom te odavanjem počasti žrtvama nacionalsocijalizma polaganjem vijenaca na središnji spomenik u dvorištu bivšeg logora. Vijenac je položio i hrvatski veleposlanik Glunčić s hrvatskim izaslanstvom, kojem su se pridružili predstavnici dviju hrvatskih udruga u Linzu, Hrvatskog doma i KUD-a “Tkanica” i oko 20-tak mladih Hrvata, što je posebno lijepo bilo za vidjeti.
Prije toga hrvatsko je izaslanstvo, u području vanjskog logorskog zida položilo cvijeće i zapalilo svijeću kod spomen ploče ubijenim hrvatskim žrtvama, odavši im počast. Spomen ploču podigla im je Republika Hrvatska 2001. godine. Dio programa prije središnje ceremonije bio je posvećen i Ukrajini pred čijim su spomenikom za žrtve nacionalsocijalizma u logoru Mauthausen veleposlanici stranih zemalja akreditirani u Austriji, među njima i hrvatski veleposlanik Glunčić odali počast. Hrvatsko izaslanstvo predvođeno Glunčićem potom je odalo počast i češkim i slovačkim žrtvama NS-režima u logoru Mauthausenu, kao i žrtvama holokausta iz Izraela.
Na Središnjoj komemoraciji u organizaciji Mauthausen komiteta Austrije (MKÖ), u suradnji s Comité International de Mauthausen (CIM) i Austrijskom zajednicom logoraša (ÖLM) tradicionalno su nazočili i predstavnici austrijske Vlade, kao i predstavnici brojnih institucija, austrijskih i međunarodnih organizacija te izaslanstava brojnih diplomatskih predstavništva, koji su svi najavljeni i pozdravljeni na svom materinskom jeziku.
VEZANI ČLANCI:
“Danas, kada su populističke tendencije u mnogim društvima sve glasnije, važno je jasno i neprekidno održavati sjećanje na žrtve nacionalsocijalizma i fašizma. Tim više jer je kultura sjećanja temelj za to da generacije koje dolaze razumiju i prepoznaju značaj slobode, demokracije i ljudskih prava. I kako se je u današnje vrijeme za te vrijednosti izuzetno značajno zalagati”, rekao je veleposlanik Glunčić nakon komemoracije za Večernji list.
Bivši koncentracijski logor Mauthausen osnovan je 1938. godine, a u sedam godina postojanja u njemu je bilo zatočeno oko 200.000 ljudi, od čega je njih oko 100.000 ubijeno. Među zatočenicima stradalo je i oko 200 hrvatskih građana.
Zadnje likvidacije izvršene su neposredno pred oslobađanje logora od strane američkih snaga, 05. svibnja 1945. godine.
U logoru Mauthausen, koji je sa svojih 49 ispostava glasio za jedan od najzloglasnijih nacističkih logora u Drugom svjetskom ratu, stradali su pripadnici 72 nacije i različitih narodnosnih i drugih društvenih skupina.
>>> FOTO Više od 8000 ljudi na startu utrke Wings for Life: Među trkačima i legendarni vatreni, ali i poznati influenceri