njemačka

Velika koalicija za bolju Europu

angela merkel
Foto: Reuters/PIXSELL
1/3
17.12.2013.
u 08:05

Nova koalicija donosi Nijemcima zajamčenu najnižu satnicu, može li to donijeti socijalniji pristup i ostalih europskih vlada

Njemačka ponovno na čelu ima veliku crno-crvenu koaliciju, u kojoj čeličnoj kancelarki Angeli Merkel za vrat puše 54-godišnji Sigmar Gabriel, vođa SPD-a, koji postaje vicekancelar i vodi superministarstvo za gospodarstvo i energetiku. Nakon gotovo tri mjeseca pregovori su završili trijumfom demokracije, članovi SPD-a glasali su za koaliciju.

– Uz francuske socijaliste, njemački socijaldemokrati jedini su koji su dali mogućnost članovima da se izjasne, a u raspravi se puno govorilo o socijalnim temama, na tu metodu valjalo bi se ugledati – kaže analitičar Žarko Puhovski.

Nova vlada u Berlinu izaziva oprečne komentare pa se britanski Economist brine da ono što je koalicijskim dogovorom utanačeno može ugroziti naoko nepotopiv brod njemačkog gospodarstva. Satnica od 8,5 eura viša je od one na istoku zemlje, na području bivše Istočne Njemačke, gdje kompanije ponegdje ne plaćaju više od 6 eura i povišenje bi moglo značiti i smanjenje zapošljavanja.

Pravednija distribucija

Njemačka živi od stare slave, od Agende 2010. koju je 2003. lansirao Gerhard Schröder, prethodnik Angele Merkel na čelu države i Sigmara Gabriela na čelu socijaldemokrata, no čini se da je ta agenda, u kojoj su između ostaloga i tzv. mini poslovi, iscrpljena. No možda bi upravo bolja i pravednija distribucija dohotka mogla dati novi impuls njemačkoj privredi, a onda i bolji model ostalima, zarobljenima u modelu sve većih nejednakosti. K tome, promatrači se nadaju da bi Gabrielov utjecaj u novoj vladi mogao donijeti olakšanje i zemljama poput Grčke, stisnutim strogim mjerama štednje, koje i nisu dale dobre ekonomske rezultate. Novine bliske socijaldemokratima, poput Süddeutschezeitunga, nadaju se da bi Gabriel mogao ugroziti neupitnu poziciju kancelarke Merkel, a lijevi Zeit za Gabriela je jednom napisao da je tvrdoglav kao magarac, duhovit, populist, briljantan, kreativan. Gabriel se nije dobro slagao s bivšim šefom Schröderom, zagovarajući reforme koje bi bile i socijalne.

Promatrači tvrde da je Merkel upravo zato u ministarstvo obrane imenovala prvu ženu – Ursulu von der Leyen poručujući biračima da je CDU, a ne SPD nositelj modernizacije.

Odnos s Hrvatskom

U internetskoj anketi Bilda čitatelji su glasali za i protiv novih ministara i imenovanje Ursule von de Leyen za ministricu obrane nije podržalo 74 posto sudionika. No slično je bilo i kad je Račan imenovao Željku Antunović na isto mjesto pa se kasnije taj stav javnosti ipak okrenuo. Većina se protivi i imenovanju nove ministrice rada i socijale Andree Nahles, 43-godišnje SPD-ovke, poznate po borbenim ljevičarskim stavovima.

Veliku podršku ima ministar financija Wolfgang Schäuble. Ministar vanjskih poslova opet je SPD-ovac Frank-Walter Steinmeier koji je to bio i u prvoj vladi velike koalicije. Kad je riječ o Hrvatskoj, ulazak SPD-a u njemačku vladu može donijeti olakšanje u odnosima sa SDP-ovim premijerom Zoranom Milanovićem u Zagrebu ako to on sam, nepotrebno kao dosad, ne ugrozi, kaže Puhovski.

Komentara 5

VK
vječni krojf
09:17 17.12.2013.

Sada neka se neki zapitaju"sta to ima njemacka,a Hrvatska ne"?Odgovor je jednostavan,Karakter!

AA
aabbcc
09:29 17.12.2013.

zajamčenu najnižu satnicu...____ al istu od 8,5 eura treba prvo prihvatiti na nivou cijele EU, jer sto da ko u 2-sv ratu jedan Svabo vrijedi 10 Srba..ili ?.

Avatar Sunčica
Sunčica
11:54 18.12.2013.

Njemačka bi mogla biti pozitivan primjer za sve druge države u Europi, jer malo gdje postoji takva suradnja među suprotstavljenim strankama, bez nepotrebnog animoziteta, a za opće dobro...to je i jedan od razloga zašto je ekonomski najrazvijenija u Europi. Nadajmoo se da će se postepeno napustiti stroge mjere štednje ....koje kratkoročno štete siromašnijim zemljama, a dugoročno cijeloj EU zoni, možda i samoj Njemačkoj.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije