Keir Starmer novi je britanski premijer nakon što je njegova Laburistička stranka u petak uvjerljivo pobijedila na parlamentarnim izborima, okončavši 14 godina vladavine konzervativaca. Riječ je o 61-godišnjem bivšem odvjetniku za ljudska prava, a zatim državnom tužitelju, koji je bio dio pravnog tima u tužbi za genocid koju je Republika Hrvatska povela protiv Srbije pred Međunarodnim sudom pravde (ICJ) u Haagu.
Početkom ožujka 2014. Starmer je tako, uime hrvatskog pravnog tima, pred sucima ICJ-a imao nastup obrazlažući dio tužbe koji se odnosi na ratne zločine tijekom opsade, razaranja i nakon pada Vukovara. – Bio je s nama i u pripremnoj fazi i tijekom rasprava na sudu – sjeća se Vesna Crnić-Grotić, voditeljica hrvatskog pravnog tima u toj tužbi pred ICJ-em, koja je na kraju, u presudi, odbačena. – Kako smo u pripremnoj fazi razgovarali sa svjedocima, on je za svoj nastup pred sucima iskoristio rečenicu jednog našeg svjedoka, koji je rekao da je granatiranje Vukovara bilo toliko strašno da su i ptice prestale pjevati. Starmer je imao baš jako lijep i snažan govor o padu Vukovara – dodaje profesorica Crnić-Grotić, bivša dekanica Pravnog fakulteta u Rijeci.
1991 Vukovar in Croatia was ethnically cleansed becoming part of the Republic of ‘Serbian Krajina’. Serb military and political officials, including Milošević, were indicted some jailed for war crimes committed during and after the battle
— ℹ️ Not The Torygraph 💚 #SaveOurNHS #ScrapNHSBill (@TweetForTheMany) January 14, 2024
Keir Starmer!
pic.twitter.com/AbVk6n9JOd
Taj se govor u cijelosti može pronaći na društvenim mrežama. Starmer je u njemu najprije naglasio kako je bombardiranje Vukovara bilo najduži napad na urbano područje u Europi od Drugog svjetskog rata. – Pretpostavlja se da je dnevno ispaljeno 10.000 metaka. Gubitak života bio je ekstenzivan. Precizan broj nikad se neće znati, ali brojke se procjenjuju na 1100 žrtava – govorio je tad Starmer.
Od devet tisuća obiteljskih kuća u Vukovaru, samo tisuću ih je ostalo stajati. Grad je ostao bez struje, vode i kanalizacije, a gađani su i bunari. Kulturni i vjerski život grada je uništen bombardiranjem crkava, škola, vrtića i javnih građevina, nabrajao je dalje sadašnji britanski premijer. – Ambasador Herbert Okun koji je posjetio Vukovar 19. studenog 1991. godine, komentirao je da je grad potpuno razoren te ga je usporedio sa Staljingradom s kraja Drugog svjetskog rata – naveo je dalje.
VEZANI ČLANCI:
Starmer je naglasio da u napadu na Vukovar nije bila riječ o oružanom sukobu s vojno usmjerenim ciljevima, već o radikalno neproporcionalnom napadu koji je namjerno uništavao grad i njegovu civilnu populaciju. – Snimke iz tog vremena pokazuju pejsaž sa zapaljenim autima, zgradama od kojih su ostale samo ruševine. Svaka kuća je pretrpjela štetu, a najviše rezidencijalno područje južno od rijeke Vuke koje je sravnjeno sa zemljom. Nebrojena tijela ležala su na ulicama i u dvorištima. Nisu bila zakopana zbog opasnosti od granatiranja bilo koga tko izađe iz kuće – opisivao je.
FOTO Ukrajinci se povlače iz ključnog grada. Pogledajte što je ostalo od njega
Evo lijepe prilike da unaprijedimo odnose sa UK.