Srbija je u petak s Europskom unijom potpisala Memorandum o razumijevanju o strateškom partnerstvu o održivim sirovinama, lancima proizvodnje baterija i električnim vozilima, što je korak bliže početku rudarenja litija na zapadu zemlje, čemu se snažno protive ekološki aktivisti, građanski pokreti i oporba. Dokument su na Samitu o strateškim sirovinama u Beogradu potpisali izvršni potpredsjednik Europske komisije i povjerenik za energetiku i Europski zeleni dogovor Martin Šefčović i srbijanska ministrica rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović.
Događaju su prisustvovali predsjednik Srbije Aleksandar Vučić i njemački kancelar Olaf Scholz koji je tim povodom doputovao u Beograd. Inače, prilikom slijetanja njemačkog kancelara u Beograd, kamere RTV-a su snimile i jedan duhovit trenutak. Vučić je Scholza dočekao na zračnoj luci te otpratio do automobila koji je bio pripremljen za njega, no automobil nije odmah krenuo. Vučić je stajao ispred automobila i smješkao se, a onda nakon nekog vremena, jer automobil nije otišao, prokomentirao:
- Kad bi mi netko objasnio samo što čekaju?
Mikrofon RTS-a slučajno uhvatio Vučića kiselog što tri minuta stoji kao vratar pored Šolcovih kola!
— Marinika Tepić (@MarinikaTepic) July 18, 2024
A izjave ništa, džaba dovlačio medije.
Šolc sleteo,rukovao se i ušao u kola!
On ostao, čeka da krenu bar da mahne.
I na kraju nervozan kaže: kad bi mi neko objasnio šta sad čekaju! pic.twitter.com/uJrZZPfsSG
Inače, EU je potpisivanje dokumenta ocijenio "povijesnim danom za Srbiju i Europsku uniju", a snažno mu se protive ekološki aktivisti i gotovo sve oporbene stranke koji rudarenje litija vide kao dugoročno ugrozu za ekosustav i lolkanu zajednicu. U osporavajunju projekta rudarenja litija "Jadar" koji multinacionalna kompanija Rio Tinto želi pokrenuti u poljoprivredno razvijenoj regiji na zapadu Srbije zatraženi su i izvanredni izbor uz ocjene da je odnos vlasti i oporbe prema litiju.
Šefčovič je izjavio da taj dokument, popraćen nizom sporazum između njemačkih kompanija i srpskih poduzeća, "neće samo utrti put ka razvoju i punoj e-mobilnosti u Srbiji do 2030., već će dodatno istaknuti partnerstvo EU i Srbije". Dodao je da će to "otvoriti vrata najvećim inozemnim izravnim investicijama u povjesti Srbije". Srbija bi mogla biti prva europska zemlja koja ima cijeli lanac opskrbe, od iskopavanja litija do proizvodnje električnih vozila, izjavio je Šefčović.
POVEZANI ČLANCI:
Scholz je rekao kako EU želi ne samo rudarenje, već i da se u Srbiji osigura i proizvodni lanac vezan uz litij od proizvodnje baterija do električnih automobila. Ocijenivši da je projekt "Jadar" dobar za Srbiju i za ekonomsku perspektivu razvoja, istaknuo je da će se poštivati najviši standardi kada je reč o zaštiti okoliša. Za Vučića je riječ o "povijesnom danu", a rudarenje litija i prateći proizvodni lanac će "omogućiti kvantni skok u budućnost" njegovoj zemlji. Tijekom potpisivanja memoranduma ekološki aktivisti i oporbene strane zasule su medije prosvjednim porukama da će se po svaku cijenu suprotstaviti eksloataciji litija prosvjedima i građanskom neposlušnošću.
Trump mu je barem dao stolicu a ovi ni to 😂😂😂