Savjet za Slavoniju, Baranju i Srijem u subotu je u Virovitici na svojoj četvrtoj sjednici, na prijedlog premijera Andreja Plenkovića usvojio zaključke prema kojima će se u okviru Programa ruralnog razvoja sufinancirati povoljni krediti i jamstva za poljoprivrednike te objaviti natječaji u vrijednosti od 3,75 milijardi kuna, od čega po prvi puta, za Slavoniju važan natječaj za biljnu proizvodnju.
Osim sufinanciranja povoljnih kredita i jamstva za poljoprivrednike s kamatnim stopama između 0,1 i 1,5 posto, te objave natječaja, u okviru Programa ruralnog razvoja 2014.-2020. također će se financirati novi projekti navodnjavanja u suradnji s županijama i Hrvatskim vodama, što je tek jedan od zaključaka koje je Savjet usvojio na prijedlog premijera, a priopćila Vlada.
Kao odgovor na niz elementarnih nepogoda u 2017., povećat će se intenzitet potpora sa 65 na 70 posto pri čemu korisnik prije podnošenja zahtjeva za potporu neće plaćati punu vrijednost premije osiguranja, već samo 30 posto, a natječaj će biti objavljen u travnju.
Savjet je također zaključio da će se nastaviti aktivnosti na izradi Razvojnog sporazuma za Projekt Slavonija, Baranja i Srijem između Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije te županija, a cilj je usuglasiti prioritete razvoja državne i županijske razine, odrediti strateške projekte regionalnog razvoja i utvrditi financijska sredstva za provedbu prioriteta i strateških projekata. Predviđa se također usklađivanje obrazovanja s potrebama gospodarstva.
Kad je riječ o poticanju konkurentnosti i potpora poduzetnicima, Savjet je zaključio da će Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta uložit daljnje napore u unaprjeđenje zakonskog okvira, mjera i programa iz svojeg djelokruga s ciljem stvaranja poticajnog okruženja za poslovanje i ulaganje u svrhu poticanja konkurentnosti i ravnomjernijeg regionalnog razvoja Republike Hrvatske. Nastavit će se s poticanjem aktivnosti koje su usmjerene na informiranje poduzetnika i obrtnika o korištenju bespovratnih sredstava iz EU fondova te daljnje pojednostavnjenje procedura.
Vezano za zakonodavni okvir za poljoprivredu, Ministarstvo poljoprivrede nastavit će mijenjati propise u području poljoprivrede u cilju stvaranja održivog lanca opskrbe hranom, smanjivanja administrativnih prepreka i stavljanja u funkciju raspoloživog poljoprivrednog i šumskog zemljišta, odnosno dodjele zemlje mladima, domicilnom stanovništvu, posebno potičući sektor stočarstva.
Također će biti udvostručen iznos potpora malih vrijednosti za preradu drva i proizvodnju namještaja. Poticat će se slatkovodno ribarstvo putem Operativnog programa za pomorstvo i ribarstvo objavom novih natječaja za stavljanje na tržište proizvoda akvakulture, preradu proizvoda akvakulture i ulaganja u akvakulturi. U 2018. Ministarstvo poljoprivrede objavit će potrebne pravilnike i osigurati potvrde od Europske komisije za usvajanje novog Nacionalnog programa pomoći sektoru vina.
Savjet je podržao Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije u sklapanju sporazuma o savjetodavnim uslugama sa Svjetskom bankom kroz koji će se utvrditi "razvojna dijagnoza" za pojedina područja u Slavoniji koja imaju slični teritorijalni kapital i razvojne potencijale. Savjetodavne usluge Svjetske banke trebale bi pomoći u definiranju lanaca vrijednosti i stvaranju razvojnih "hubova" i centara policentričnog razvoja kao generatora razvoja.
Vezano za jačanje fiskalnih kapaciteta lokalne i područne samouprave, savjet je zaključio da je Zakon o financiranju jedinica lokalne i područne samouprave doveo do porasta izvornih prihoda od poreza na dohodak kojih se središnja država odrekla u korist lokalne i područne samouprave.
Kad je riječ o kulturi, Svijet je zaključio da se obnovom kulturne baštine stvaraju uvjeti za razvoj kontinentalnog turizma, te se nastavlja niz projekata u kulturi u Slavoniji.
S ciljem održavanja postojeće razine sustava prijevoza te određivanja minimalnih standarda dostupnosti, Ministarstvo financija, Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture te Ministarstvo znanosti i obrazovanja zaduženi su analizu sufinanciranja prijevoza iz državnog proračuna.
Premijer Andrej Plenković izjavio je u subotu u Virovitici kako je ostvaren napredak u ugovaranju i realiazaciji projekata u okviru "Projekta Slavonija, Baranja i Srijem", a uz daljnje jačanje fiskalnih kapaciteta jedinica lokalne samouprave, potrebno je naći kombinaciju korištenja sredstava državnog proračuna i EU fondova, kako bi stvorili okvir za ostanak mladih u Slavoniji.
Vladine nade i očekivanja da će se kroz poticaje i razna sufinanciranja normalizirati stanje u poljoprivredi je zavaravanje sebe i svih onih koji u to vjeruju. Dobiva se dojam da se poljoprivreda može unaprijediti samo novcem, a ne i donošenjemem pravih odluka i zakona koji bi promjenili situaciju na bolje. Poljoprivreda se unapređuje radom, rad donosi plodove, a građani kupujuči te plodove, prerađene ili sirove, financiraju poljoprivredu. Poticaji poljoprivrednicima obično završavaju kupnjom skupog traktora, koji služi kao prevozno sredstvo na skupove gdje se u prvom redu traže novi financijski poticaji. Radnici i drugi zaposlenici, ne dobijaju poticaje, da bi poboljšali svoja radna mjesta, i uvjete rada. U ovakvoj atmosferi vidim još veču se segregaciju gdje se radnika postavlja na najnižu stepenicu ovoga društva.