U odborima za provedbu referenduma sudjelovat će 39.804 osoba koje će dobiti 300 kuna naknade, odnosno dvije dnevnice. Podijeljeni su u 6634 odbora, a još 80 odbora, odnosno 480 osoba provodit će referendum u inozemstvu. Troškovi glasačkih listića, zapisnika, naljepnica i maski s tiskom za glasanje slijepih i slabovidnih osoba iznose nešto više od 850 tisuća kuna. To je za sada sigurnih oko 13 milijuna kuna za koje troškove sa sigurnošću može potvrditi Državno izborno povjerenstvo. No troškovi će narasti barem na 45 milijuna kuna, procjenjuje Branko Hrvatin, predsjednik DIP-a.
– Tu su još troškovi izbornih povjerenstava za koja još nismo donijeli odluku o naknadi, troškovi provedbe referenduma u inozemstvu, olovke, papiri, APIS, kooperanti za unos podataka... Uštedjet ćemo gdje god možemo, ali procjena je da će troškovi biti barem 45 milijuna – kaže Hrvatin. DIP je odobrio da članovi inicijative U ime obitelji, koji su pokrenuli referendum, promatraju provedbu referenduma, a izdali su im 6306 “akreditacija”. Još 103 osobe iz udruge “Promatrač” nadgledat će izbore te četiri promatrača iz Državne izborne komisije Makedonije.
>> 59 posto ispitanika glasat će 'za', 31 'protiv'
U svim odborima i povjerenstvima trebali su volontirati borci za ljudska prava i oni drugi pa bi referendum koštao manje od milijun kuna.