Većina kroničnih bolesnika uzima istovremeno više od pet različitih lijekova, a mnogi među njima čak i više od deset pa i dvadeset različitih vrsta lijekova! S druge strane, interakcija lijekova je bezbroj i mogu izazvati niz posljedica jer svojstva jednog lijeka mogu utjecati na drugi lijek i mijenjati njegov učinak. Krvarenje, nefrotoksičnost, hepatotoksičnost, usporavanje središnjeg živčanog sustava – samo su neke od najčešćih posljedica interakcije lijekova. Liječnici stoga trebaju biti jako dobro upućeni u svojstva, nuspojave i učinke kombinacija brojnih lijekova te voditi računa o svemu tome pri njihovu propisivanju, a to je golema količina informacija koja se redovito nadopunjava i nije jednostavno sve ih znati. Liječnicima, ali i pacijentima, može u tome puno pomoći aplikacija koja predlaže najbolje kombinacije lijekova kako bi se spriječile neželjene posljedice istodobnog uzimanja više lijekova. Osmišljena je u lani pokrenutom startupu Polypharm Solutions, a kao i sva pametna rješenja, i ovo je poteklo iz želje da se olakšaju konkretni životni problemi.
Potaknut osobnim iskustvom
- Došao sam na ideju kada je moja baka imala nuspojave lijekova i počeo sam istraživati koji su alati dostupni liječnicima ili pacijentima za upravljanje višestrukim lijekovima i interakcijama lijekova. Shvatio sam da postoji razlika između znanja u istraživanju i rezultata koje alati nude pa sam se udružio sa svojim bliskim prijateljem Dionizijem koji je kemijski inženjer i bivši istraživač Laboratorija za strojno učenje "Ruđer Bošković" - kaže nam dr. Marko Bošković, liječnik koji je iz Kanade prije devet godina došao u Zagreb na studij medicine na engleskom jeziku. Sudjelujući u farmakološkim kliničkim istraživanjima uvidio je da se nuspojavama može upravljati.
VEZANI ČLANCI:
Polypharm Solutions zasad se koristi u web verziji te se njime služi dvjestotinjak liječnika i pacijenata, a aplikacija bi trebala zaživjeti potkraj ljeta.
- Gradimo i b2b alat koji će koristiti bolnice i liječnici, kako bismo im pomogli u odabiru najboljeg lijeka, kao i aplikaciju za pacijente - najavljuje dr. Bošković.
Potrebno je da liječnik upiše lijekove koje pacijent trenutačno uzima i one koje želi uvesti, da bi algoritam temeljem analize podataka o međusobnom djelovanju lijekova identificirao potencijalne nuspojave i predložio lijekove koji se međusobno najbolje slažu. Algoritam sadrži i podatke o potencijalnim kontraindikacijama lijekova.
Aplikacija će među ostalim moći ponuditi i alternativne lijekove, a za pacijente će biti moguće provjeriti kako se pojedini lijek slaže s određenom namirnicom.
- Određene namirnice, kao i dodaci prehrani, mogu utjecati na metabolizam lijekova. To je razlog zašto smo to ugradili u aplikaciju kako bismo pružili potpunu pokrivenost za sve lijekove - objašnjava dr. Bošković.
VEZANI ČLANCI:
Manje otpada
Dodaje kako su metabolički putevi različiti enzimi koji metaboliziraju lijekove i koji su pod utjecajem samih lijekova te se mogu ubrzati ili usporiti. Aplikacija je i zeleno rješenje jer će posljedica smanjenja neželjenih interakcija lijekova biti smanjenje broja hospitaliziranih pacijenata.
- Svaka hospitalizacija proizvodi 15 kilograma otpada po pacijentu dnevno. Ograničiti količinu otpada vrlo je teško jer medicinske potrepštine moraju koristiti plastiku zbog svoje trajnosti, sterilnosti i fleksibilnosti. Umjesto pokušaja smanjenja otpada, mislim da je ograničavanje hospitalizacija učinkovitiji potez. Nuspojave lijekova vodeći su uzrok hospitalizacija koje se mogu spriječiti - govori naš sugovornik.
Pitali smo dr. Boškovića i koliko primjena njegove aplikacije može smanjiti hospitalizacije.
- Istraživanja pokazuju da se više od 75 posto nuspojava lijekova može spriječiti. Broj propisanih lijekova u Hrvatskoj raste po stopi od 2 posto godišnje, dok je broj stanovnika u Hrvatskoj stalan ili čak pada. Unatoč tome, cilj nam je eliminirati sve nuspojave lijekova koje je moguće spriječiti.
Na kraju nam je dr. Marko Bošković otkrio i zašto se odlučio ostati u Hrvatskoj, jer hrvatski liječnici ipak puno češće odlaze iz naše zemlje.
- Došao sam u Hrvatsku studirati medicinu 2014. U početku nisam imao dugoročne planove, ali nakon nekoliko godina shvatio sam da uživam ovdje i odlučio sam ostati. Sretan sam.
VIDEO Ljekarnici upozoravaju: Ove lijekove nikako nemojte piti uz jutarnju kavu