Bitka za Inu

Vlada bi izvršne ovlasti oduzela direktorima i dala upravi Ine

\'24.05.2004.Zagreb - Inina zgrada na Aveniji Veceslava Holjevca Photo: Boris Scitar/Vecernji list\'
Boris Ščitar/Arhiva VL
07.05.2011.
u 12:00

Predsjednik Nadzornog odbora Davor Štern 12. svibnja traži reviziju vođenja Ine, MOL je protiv takvih izmjena.

Vlada, kao drugi najveći dioničar, ovlastila je predsjednika Nadzornog odbora Ine da predloži izmjenu upravljanja tom kompanijom kako bi se izvršne ovlasti vratile upravi, odnosno oduzele odboru izvršnih direktora.

Odvjetnici za potvrdu
Stoga će Davor Štern na sjednici NO-a 12. svibnja predložiti reviziju upravljanja Inom, ali i angažirati odvjetnike koji bi trebali pravno potvrditi stavove hrvatske strane da model prema kojem ovlast za upravljanje imaju izvršni direktori nije u skladu sa Zakonom o trgovačkim društvima. Odbor izvršnih direktora, koji operativno vodi kompaniju, u Inu je uveden 2009. godine izmjenama Glavnog dioničarskog ugovora između Vlade i MOL-a, koji su tada potpisali bivši ministar gospodarstva Damir Polančec i šef MOL-a Zsolt Hernadi. U materijalima koje je zbog izmjene upravljanja Inom pripremila hrvatska strana navodi se da Zakon o trgovačkim društvima i Statut Ine kažu kako poslove te naftne kompanije vodi uprava na vlastitu odgovornost.

Uprava bez funkcije
Svi članovi uprave pak odgovorni su za vođenje poslova. Inin poslovnik o radu uprave kaže kako odbor izvršnih direktora daje tek preliminarna mišljenja. Međutim, situacija je u stvarnosti znatno drugačija.

– Budući da se članove uprave Ine ne poziva na sjednice odbora izvršnih direktora, oni bi temeljem šturih izvještaja sa sjednica tog odbora trebali donositi odluke i za njih odgovarati prema zakonu. Time je uprava Ine svedena na tijelo za izglasavanje odluka tog odbora, što nije funkcija koju treba imati prema zakonu – piše u izvještaju o upravljanju Inom.

U MOL-u pak kažu da je upravljanje Inom, sukladno dioničarskom ugovoru, te da posljednji Inini financijski rezultati pokazuju da je to dobar model.

– Ina radi bolje i stvara veću dobit te model ne treba mijenjati – rekli su u MOL-u koji ima više dionica Ine od Vlade te o njemu i ovisi mogu li se te promjene provesti.

Ključne riječi

Komentara 3

MV
Mato Vilac
12:52 07.05.2011.

U listopadu 2008. na PRIJEDLOG erste investa, Vlada je prodala 7% dionica INA-e iz Fonda branitelja ( svečano je objavljeno...). ISTI taj ERSTE INVEST zajedno OTP bankom kupuje sada dionice ispod stola za MOL i MOL ima preko 49 %,9 %, dok s druge strane mirovinci pokušavaju priječi 50% s državom. Nije li to PODLO , zašto se o tome šuti. Braniteljske dionice su u ERSTE-u, a on nam nabija nož u leđa. Dvostruka igra. Zašto to vlast dozvoli. Ili nam opet lažu.....

OB
-obrisani-
14:03 07.05.2011.

07.05.2011. u 12:52h nikdva je napisao/la: ++++++++++++++++++++++++++++++++++++ Vlada je odavno trebala pokrenuti zakonske mjere protiv MOL-a i tajnog Ugovora koji je Polaneč potpisao u ime Vlade RH ,na račun neovlaštenog trgovanja dionicama Podravke u suradnji sa OTP bankom. Od ovog neće biti i ništa i MOL će steći ( ako već i je ) većinski paket ! Važno je samo što prije ući u EU diktaturu !

Avatar seneka
seneka
10:40 08.05.2011.

Možda bi se moglo dignuti cjene gorivu,i nadosipati u punu vreću ?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije