VLADIN KORAK UNATRAG

Vlada će se zadužiti i službenicima dati obećane veće plaće

04.12.2008.
u 20:43

Iako je zastupala stav da je zamrzavanje državnih plaća važan element priprema za nadolazeću tešku godinu, naišavši na otpor sindikata, Vlada je od toga odustala.

Zamrzavanje plaća novinarima lijepo zvuči

Dr. Žarko Puhovski: Zašto se premijer često predomišlja

Deficit 1,7%
Plaće u državnim službama rast će iduće godine 6 posto, kao što je zacrtano kolektivnim ugovorom. Iako je do danas uvjeravala javnost da je važno da proračun za iduću godinu bude uravnotežen, Vlada je i od toga odustala, te bi se deficit iduće godine mogao kretati između 1,3 i 1,7 posto BDP-a.

U seriji Vladinih odustajanja i Milinovićev je porez od 5 kuna na cigarete, no to se smatra manjim problemom i možda praktičnom odlukom. No, odustajanje od obuzdavanja plaća i nultog deficita, u vrijeme kad privatni sektor sve jače osjeća posljedice krize, izazvalo je ogorčenje u redovima Ekonomskog vijeća, koje je na prvoj sjednici preporučilo upravo takve poteze.

Odustajanje od uravnoteženog proračuna moglo bi biti “uvod u stihijski krah”, rekao je jedan od stručnjaka iz te savjetodavne skupine, dok je drugi kazao da sve skupa izgleda kao “svađa oko stolaca na palubi dok u Titanik već prodire voda...”

Voda je u ovom slučaju visoki vanjski dug, koji bi se u normalnim okolnostima podmirilo ili prodajom obiteljskog srebra ili novim zaduživanjem. Prodaja srebra ne dolazi u obzir kad cijene na burzama padaju 40-50 posto, pa preostaje samo zaduživanje, kazao je ministar financija Ivan Šuker.

– Naći ćemo način za refinanciranje obveza države i za pokrivanje deficita – kazao je također ministar, koji se o tome već intenzivno dogovara s domaćim bankama. No, i poduzetnički sektor iduće se godine suočava s milijardama eura dospjelih obveza koje treba reprogramirati ili također pokriti novim dugom.

Ministar Šuker i potpredsjednica Vlade Jadranka Kosor predložili su Vladi odustajanje od zamrzavanja i nultog deficita nakon što je propao svaki pokušaj dogovora sa sindikatima.



– I dalje smatramo da bi to bilo dobro. Jako smo se trudili, ali ovaj put nismo došli do prijeko potrebnog zajedničkog stava. Smatramo da nam iduće godine predstoji borba za radna mjesta, a ne za plaće. Hrvatska nije otok i ona će također osjetiti posljedice krize, ali sindikati nisu bili spremni za takav dijalog – rekla je Kosor.

Vlada je imala mogućnost jednostrano otkazati kolektivni ugovor po kojem državne plaće rastu iduće godine za 6 posto, ali i u tom slučaju, za povećanja tijekom otkaznog roka trebalo bi osigurati 240 milijuna kuna. Vlada se boji i da bi mogle uslijediti mnogobrojne tužbe zbog otkazivanja kolektivnog ugovora.

Tako će iduće godine za povećanje plaća u državnim službama otići oko 2 milijarde kuna: 1,4 milijarde temeljem kolektivnog ugovora i 590 milijuna za isplatu dodatka na staž. U situaciji kad se očekuje gospodarski rast od najviše 2 posto, izdaci za plaće rast će desetak posto.

– Iduća će godina biti takva da bi Hrvatskoj trebao uravnoteženi proračun kako se ne bi morala još zaduživaati za pokriće deficita – izjavio je ministar Šuker, ali na današnjoj sjednici užeg kabineta Vlade odluka je praktično već donesena. Formalno, odgovornost za neuspjeli dogovor o politici plaća ide na račun sindikata. No dojam je da ni Vlada nije htjela previše inzistirati zbog skorih lokalnih izbora. Oni su, čini se, bili ključan argument i za odustajanje od 5 kuna zdravstvenog poreza na cigarete, iako je činjenica i to da bi se poskupljenjem znatno povećao i šverc.

Sutra opet Vijeće
Sutra se ponovno sastaje Ekonomsko vijeće, nakon čega će Vlada odlučiti o proračunu za 2009. Neki članovi Vijeća kazali su da će dobro razmisliti hoće li nastaviti angažman u tom tijelu. Vijeće je konsenzualno preporučilo premijeru, poslodavcima i sindikatima uravnoteženi proračun, a preporuka je potpuno ignorirana.

Vijeće smatra da je država trebala pronaći novac za pomoć izvoznim poduzećima koja ostaju bez narudžbi, za podršku zaposlenicima privatnog sektora koji će ostati bez posla, za zaposlene u brodogradnji, a ne za povećanje plaća u državnom sektoru.

U redovima stručnjaka koje je Vlada okupila prije samo osam dana, danas je bilo teških razočaranja. Ekonomsko vijeće premijera i GSV-a osnovano je da bi se uspostavilo povjerenje između sindikata i Vlade, no u tome nije bilo uspjeha. Na pitanje ima li smisla daljnji angažman tih stručnjaka, potpredsjednica Vlade Jadranka Kosor kaže da Vijeće ostaje savjetodavno tijelo premijera i GSV-a.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije