Sastanak ministra gospodarstva Ivana Vrdoljaka sa zamjenikom pomoćnika glavnog tajnika za energetsku diplomaciju SAD-a Amosom Hochsteinom i zamjenikom pomoćnika državnog tajnika SAD-a za regiju Hoytom Yeeom obilježio je razgovor o strategiji razvoja jugoistočne Europe, no najvažnija tema za Hrvatsku bio je razgovor o Ini.
Ulaganje u Jadran
– Bilo je i razgovora o Ini i pregovorima koji se vode s MOL-om. Te smo se teme dotaknuli, ali moram naglasiti da to nije problem koji SAD mora rješavati. Vjerujem da na tom pitanju Vlada i MOL mogu i trebaju raditi zajedno kako bi ga riješili – poručio je Hochstein. Međutim iako su Amerikanci poručili da neće rješavati međudržavni problem u vezi s naftnom kompanijom, znakovito je da izaslanstvo State Departmenta nakon Zagreba odlazi u Budimpeštu.
Hoće li pokušati izgladiti nesuglasice između dva suvlasnika Ine, ostaje da se vidi, ali poruka je poslana: Amerikanci ne žele da Ina dođe u ruke Rusima. Na pitanje novinara je li ruski partner u Ini još uvijek dobrodošao, ministar Vrdoljak izjavio je da to nije bila glavna tema sastanka. Osim o Ini, Amerikanci su, kako je poznato, zainteresirani za sudjelovanje na natječaju za istraživanje plina i nafte u Jadranu, ali se otvorilo i pitanje LNG-a. Hochstein je čestitao ‘svom prijatelju i savezniku’ Vrdoljaku na dobrom radu na natječajima te još jednom potvrdio interes ulagača iz SAD-a za taj projekt. Vrdoljak je pak istaknuo da će odmah nakon otvaranja natječaja za eksploataciju plina i nafte otputovati u Houston na energetsku konferenciju na kojoj će sudjelovati većina potencijalnih investitora.
LNG za američki plin
– I istraživanje u Jadranu te LNG su projekti koji će Hrvatskoj dati priliku za energetsku sigurnost – zaključak je Hochsteina. Američki dužnosnik istaknuo je da se SAD iz velikog uvoznika plina pretvara u izvoznika te sirovine pa mu postaje interesantno graditi infrastrukturu za prihvat plina iz američkih i drugih izvora, pa i na Mediteranu. I dok su Amerikanci ponovno zainteresirani za stare projekte, domaći interes jest postići energetsku neovisnost i diversificirati izvore plina, čime bi se smanjila ovisnost o ruskom plinu.
– Hrvatska država vlasnica je energetske infrastrukture i skladišta u zemlji i projekti koje Vlada razvija, poput LNG-a, pa čak i TAP-a, temelje se na smanjenju ovisnosti regije o energentima iz Rusije. Neovisno o pregovorima o Ini, Vlada mora naći načina i mogućnosti biti dobavljač i isporučitelj energenata ovom dijelu Europe – poruka je Vrdoljaka.
Bando lopovska jos niste vratili sto ste oteli Za vrijeme jugo komunisticke vladavine u INI