Vlada javnim službama: Dane provedene u štrajku nećemo platiti

20.04.2009.
u 14:13

Dok sindikati javnih službi provode referendum među svojim članovima oko provedbe štrajka, pripremajući prosvjede u Osijeku, Zagrebu, Rijeci i Splitu kao uvertiru izražavanja svoga nezadovoljstva politikom plaća koja im je snizila osnovicu za šest posto, Jadranka Kosor, potpredsjednica Vlade, nakon današnje sjednice Gospodarsko–socijalnog vijeca poručuje:
- Dani provedeni u štrajku neće vam biti plaćeni.

Štrajkovi i prosvjedi Hrvatskoj ne mogu činiti dobro, a to se u konačnici sve reflektira na gospodarstvo, ocijenila je Kosorova objašnjavajuci da Vlada nema novca ni za plaće, niti za štrajk.

HUP: Pola milijuna zaposlenih u državnom sektoru preglomazan je sustav

Protiv štrajka javnih službi najavljenih u tjednu uoči lokalnih izbora su i predstvnici Hrvatske udruge poslodavaca, čiji je direktor Đuro Popijač istaknuo da prosvjedi javnog sektora nisu dobrodošli u ovo, po gospodarstvo teško vrijeme te da Vlada mora pronaći način za razgovor s javnim sektorom, ne dižući dodatne tenzije u društvu jer će to svima štetiti.

Popijač se osvrnuo i na skoro izdavanje državnih obveznica koje, dogodi li se u ozračju štrajkova i prosvjeda, može samo donijeti umanjenje kreditnog rejtinga, utjecati na postojeće razine kamata, te se općenito odraziti na postojeće gospodarske aktivnosti.

Radi toga će se, najavila je potpredsjednica Vlade, već ove srijede održati izvanredna sjednica Gospodarsko–socijalnog vijeća na kojoj će biti samo jedna točka dnevnog reda – štrajk javnih službi i njegove posljedice.

GSV dobio novog predsjednika
Nakon višetjednog navlačenja sindikalnih središnjica oko novog predsjednika Gospodarsko–socijalnog vijeća koji bi po principu rotacije tu dužnost preuzeo od Jadranke Kosor i Vlade, danas je na tu funkciju, ali bez konsenzusa sindikalnih redova, izabran Damir Jakuš, predsjednik Udruge radničkih sindikata Hrvatske.

Na GSV-u se razmatralo i izvješce Državnog inspektorata za prošlu godinu, po kojemu je obavljeno više od 180 tisuca nadzora s više od 50 tisuća povreda propisa. Utvrđeno je i 2215 nezakonito nezaposlenih radnika, od čega 880 stranaca.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije