U Hrvatskoj je epidemiološka situacija vezana za koronavirus srećom sve bolja i, ako se tako nastavi, uskoro se očekuje ublažavanje restriktivnih mjera zbog kojih je paraliziran dobar dio gospodarstva. S vodećim hrvatskim ekonomskim stručnjacima razgovarali smo o tome što nas u gospodarskom smislu čeka nakon pandemije, što Vlada treba poduzeti i ima li sposobnosti za to.
Što nas čeka na ekonomskom planu nakon koronakrize?
Željko Lovrinčević: Sve je jasnije da će u drugom dijelu godine biti znatnog manjka poljoprivrednih proizvoda na svjetskom tržištu zbog prekinutih lanaca opskrbe. Na ljeto ili jesen očekuje se rast cijena, ali i manjkovi jer će, ovisno o razvoju situacije s epidemijom, sve zemlje nastojati osigurati dovoljno hrane i zaliha za sebe, uključujući zabranu izvoza pojedinih proizvoda. Čini mi se da se u posljednja dva-tri tjedna kod nas o tome nije govorilo, sad je razdoblje sjetve i, ako propustimo zasaditi sve što se može zasaditi, bit će loše. Govori se o kafićima, restoranima i frizerajima, na što se troši i iscrpljuje javni prostor za raspravu, no to su djelatnosti koje nose golem zdravstveni rizik, ali nisu važne za proračun. Iscrpljujemo se na pogrešnim stvarima.
>>Cijeli članak pročitajte u tiskanom izdanju Večernjeg lista od četvrtka ili u našem e-izdanju.
Ne propustite i sljedeće teme:
>>Savjet znanstvenika: 10 mjera kojih ćemo se držati i nakon izolacije
>>Vesna Bedeković: Zbog nasilja u izolaciji izuzeli smo petero djece iz obitelji
>>Sara Kolak 'zatočena' u Oslu: Jedva čekam da sve ovo prođe i da se vratim kući na mamin ručak
>>Novi put svile: Pronađena olupina zbog koje će se promijeniti povijest
Samo treba pronaći, što se poreznog opterećenja tiče, preciznu granicu kada gospodarstvo raste i smanjuje se pritisak na zapošljavanje u državnu službu, pa čak i na prijevremeno umirovljenje. Do daljnjeg treba postupno smanjivati namete poduzetništvu, kako bi smo imali što više poduzetnika. Poduzetnici će, prirodno tijekom vremena sami pronaći put ka najisplativijim djelatnostima i tako pomoći i sebi i svojim zaposlenicima i državi.