Vlada je na današnjoj sjednici prihvatila Konačan prijedlog zakona o mirovinskom osiguranju te odluku o smanjenju povlaštenih mirovina.
– Moći će se ići u mirovinu sa 40 godina radnog staža ili sa 67 godina nakon 2030. godine, izjavio je ministar Mirando Mrsić i dodao kako će od siječnja povlaštene mirovine iznad 5000 kuna biti umanjene za 10%, što bi trebalo donijeti uštedu od 303 milijuna kuna u 2014. i 326 milijuna kuna u 2015. Od smanjenja mirovine izuzeti su stopostotni invalidi Domovinskog rata.
Izmjene ovršnog zakona predstavio je ministar Miljenić:
– Uvodimo pravilo da se o jednostavnijim prigovorima odlučuje na istom sudu – rekao je Miljenić i dodao kako se zakonom širi opseg izuzeća nad provedbom ovrhe u koje će sada biti uključeni dar za djecu i putni troškovi.
– U ovrhe nad nekretninama uključujemo FINU kako bismo spriječili prodaju nekretnina ispod cijene. FINA će raditi katalog nekretnina s utvrđenim lokacijama i cijenama – kaže Miljenić.
– Mogućnost da se prekršaji plaćaju po 50% nižoj cijeni na licu mjesta sada se proširuje i na tri dana nakon počinjenja prekršaja – rekao je Miljenić i dodao kako oni koji ne plate neće moći dobiti dozvole poput vozačke.
Ministar Grčić predstavio je izvješće o korištenju pretpristupnih programa pomoći Europske unije te istaknuo da je Hrvatska iz svih programa EU dobila 1,12 milijardi eura, a dosad je ugovoreno 806 milijuna ili 82 posto.
– Potpuno smo spremi za apsorpciju novca iz EU fondova. Do kraja godine očekuje se provedba 380 milijuna eura vrijednih projekata – kaže Grčić.
Donesena je i odluka o razmjernom umanjenju plaća zdravstvenim radnicima koji su u studenom sudjelovali u štrajku zdravstvenih radnika.
Potvrđena je i odluka o kreditiranju HAC-a kod Sberbank d.d., Zagreb i Sberbank of Russia, Moskva, radi financiranja plana poslovanja za 2013. i 2014. godinu. HAC se kreditirao za 150 milijuna eura, uz poček od dvije godine i rok otplate od pet godina.
Ministar uprave Arsen Bauk izvijestio je da će naknade za predsjednika i članove povjerenstva za provedbu referenduma iznositi 2500 kuna po članu u onim županijama i gradovima gdje je bilo najmanje 61 biračko mjesto. Naknade za gradove i županije u kojima je bilo do 15 biračkih mjesta iznosit će 1000 kuna po članu.
– Novac za referendum nije bačen. Pitanje je samo je li bilo boljih namjena. Bilo je. Ali bačen nije, ljudi će dobiti novac koji su zaradili pa će ga valjda potrošiti, komentirao je premijer Milanović.
>> Reže se 46.000 mirovina, najviše braniteljskih
kako je radnicima (robovima) u Kataru pune su stranice svih svjetskih novina!!!!