Vladin tim osmislio je model za otkup dionica Ine od strateškog partnera MOL-a koji se temelji na prodaji 25 posto dionica HEP-a putem inicijalne javne ponude, ali za zeleno svjetlo čeka se konsenzus koalicijskih partnera. Iako je razmatrana i mogućnost osnivanja nove tvrtke konzorcija, analizama je utvrđeno da se tako ne bi osiguralo dovoljno novca. Mogućnosti se razrađuju posljednja dva mjeseca, od kada se sumnja u ishod arbitraže koja je završena negativno za Hrvatsku. Pripremljene su i zakonske izmjene kako bi se doskočilo imovinskopravnim opterećenjima koja su zakočila djelomičnu privatizaciju HEP-a prošle godine.
Hoće li se zaista prodavati dio HEP-a da bi se otkupila Ina ovisi ponajviše o odluci MOL-a, koji se mora izjasniti misli li zaista napustiti Hrvatsku i po kojoj cijeni. Cijena je ključna, pogotovo uzmemo li u obzir da su rezerve Ine značajno pale, što uvelike utječe na njezinu današnju vrijednost. Vlada je uvjerena da IPO HEP-a može realizirati za šest mjeseci jer može koristiti pripremu iz 2015. Sve je na dugom štapu jer se čeka MOL i Most te obraćanje premijera Andreja Plenkovića koje je najavljivano do kraja tjedna. Službeno je tek rekao da će se o Ini raspravljati na zatvorenom dijelu sjednice Vlade održane jučer, a nakon koje je potpredsjednik Vlade iz Mosta Ivan Kovačić poručio da “još nisu ništa odlučili, već se samo upoznali”.
Moguće je da će Vlada tražiti novog strateškog partnera koji bi kontrolirao 25 posto kompanije, dok bi Hrvatska u svojim rukama držala kontrolni paket nešto manji od 75 posto. Podsjetimo, mirovinski fondovi posjeduju 4,31 posto Ine, a na slobodnom tržištu je oko 1,7 posto dionica.
>> Inu kupuje konzorcij? U njemu bi bile državne tvrtke HEP, Janaf, Plinacro
>> Ina je nacionalni interes, ali nema viziju i financijski plan
Prvo će prodati HEP da kupe INA-u, onda će za par godina prodati Hrv. šume da kupe HEP. U međuvremenu INA će proći kao Imunološki. Onda će se sjetiti da su nam šume devastirane i da bi trebalo prodati autoceste da se šume vrate pod okrilje države. Poslije će prodati Hrvatske vode da ponovo kupe devastirane autoceste. U međuvremenu HEP će propasti jer neće biti voda. Ostati će samo vlada i sabor koji će se financirati iz mirovinskih fondova jer ce postojeći umirovljenici odumrijeti, a novih neće biti jer po ovom sustavu radnici s posla idu u grob. A djeca će se i tako odseliti u iozemstvo. Na ovim prostorima živjeti će samo umirovljenici sa zapada a služiti će ih izbjeglice sa istoka, ili će biti obrnuto. Baš nas briga jer nas biti neće.