"Za podizanje vitalnosti kod muškarca" slogan je koji malo tko ne bi "registrirao". Preparat Epimen, istoimenog hrvatskog proizvođača, na tržištu je već četiri godine, no u zadnje se vrijeme vrlo dobro prodavao. Možda i predobro, s obzirom na događaje koji su uslijedili. Epimen u kapsulama koje sadrže spoj raznih biljaka i trava, a jačaju libido u posustalih muškaraca, trenutačno je povučen iz prodaje. Zabranjen, odlukom mjerodavnih državnih tijela koja su analizom ustanovila da preparat sadrži, doduše u tragovima – u svojih 450 miligrama biljaka i trava navodno je pronađeno i 0,7 miligrama tzv. sildenafila – supstancije koja čini famoznu "malu plavu tabletu" koja rješava probleme s potencijom. No Epimen je dodatak prehrani i takav ne smije sadržavati tvari iz lijekova, makar ih bilo i 142 puta manje nego u "plavoj tabletici". I bila bi to jednostavna priča da u vezi sa zabranom Epimena ne postoji složenija koja pokazuje da je riječ i o obračunu malih proizvođača, a u to se uključuju i veliki farmaceuti. Proizvođač Epimena, naprotiv, poriče uporabu kemijske supstancije sildenafila i pobija analize koje su rezultirale zabranom. U međuvremenu, na tržištu se pojavilo desetak sličnih preparata.
Veza konkurencije i Bolanče
Priču komplicira spoznaja da je narudžba analize preparata stigla iz Plive. Točnije, njezin tadašnji predsjednik uprave Matko Bolanča u Institutu Ruđer Bošković naručuje analizu Epimena. Nakon toga, direktor nadležnim državnim tijelima piše da poduzmu raspoložive mjere da s tržišta uklone potencijalno opasne proizvode (spominje se i Vianatur).
Ova intervencija direktora najveće farmaceutske kompanije u RH izaziva čuđenje u Epimenu, a ubrzo otkrivaju i vezu između konkurentskog Epimeda i Bolanče. Distributer Epimeda je, naime, Medika, a predsjednik NO-a Medike je – M. Bolanča. Jedan od poznatih hrvatskih farmakologa tvrdi da je neuobičajeno da se Pliva bavi analizom dodataka za prehranu jer se kompanija drži segmenta lijekova.
– Nisam valjda lud da u svoj preparat dodajem zabranjenu tvar u količini koja nema nikakvog učinka, a zabranjuje mi prodaju proizvoda. Smjestili su mi farmaceuti – kaže Ivan Sporiš, vlasnik Epimena. Baš je bio odlučio proizvodnju preseliti u veći prostor.
– Nisam mogao vjerovati da se pošteno poslovanje i uspjeh kod nas ovako kažnjava, razočaran sam, to više jer smo obiteljsku tvrtku gradili na način da svu zaradu reinvestiramo i stvorili smo 13 radnih mjesta... Ovo je ružan san – kaže Sporiš, inače umirovljeni dočasnik 2. gardijske brigade. No, još vjeruje u hrvatsku pravnu državu.
Priča stiže do Izraela
Iz pouzdanih izvora doznaje se da je izraelskoj Tevi, vlasniku Plive, poslana dokumentacija o slučaju. Bolanča, pak, biva smijenjen s mjesta čelnika Plive, iz nepoznatih razloga. Večernji list upitao ga je o njegovoj osobnoj ulozi, ima li osobni interes u plasmanu Epimeda te o razlogu smjene. Umjesto Bolanče odgovara glasnogovornica Plive Tamara Sušanj-Šulentić.
– Slijedom opetovanih informacija o neobičnom djelovanju dodatka prehrani koji se prodaje pod nazivom Epimen, a koje je Pliva zaprimila, analizu je provela nezavisna stručna institucija – Institut Ruđer Bošković. Navodi se što je analiza pokazala.
– U interesu pacijenata, ali i šireg stanovništva, sukladno zakonskim obvezama koje Pliva ima kao farmaceutska tvrtka, ove su informacije upućene nadležnim institucijama radi daljeg postupanja – kaže se u odgovoru iz Plive.
Stari,...nedaj se.