Akvizicije

Vojni transfer: Josip Lucić bit će savjetnik u Đuri Đakoviću

lucic
Boris Ščitar/Pixsell
19.03.2011.
u 08:30

I u svijetu je praksa da umirovljeni visoki časnici rade u vojnoj ili sličnoj industriji...

General zbora Josip Lucić, izgleda, neće, kao što je to bilo najavljeno, “nastaviti raditi u okviru sustava MORH-a”, no postat će “vanjski partner” MORH-a. General za Večernji list potvrđuje da “postoji mogućnost da nastavi svoj rad u okviru slavonskobrodskog Đure Đakovića s obzirom na to da je ova tvrtka snažno vezana uz proizvodnju borbenih oklopnih vozila i posjeduje tenkovski program”.

Uključen u prodaju

Lucić bi, kao posebni savjetnik, time očito bio uključen u organizaciju prodaje vojnih proizvoda Đure Đakovića jer je ta “proizvodnja dosta intenzivna i nakon što je usvojena i proizvodnja borbenih oklopnjaka finske Patrije, u svijetu znanih kao jednih od najboljih oklopnjaka, šire se mogućnosti da RH ovdje dobije i izvozni proizvod”, kaže Lucić. Dođe li, za nekoliko tjedana ili nešto kasnije do realizacije ovog “transfera” generala Lucića u vojnu proizvodnju, general bi prethodno bio umirovljen, a potom bi kao civilni stručnjak bio angažiran u Đuri.

To bi bio nastavak svjetske prakse gdje je uobičajeno da visoki vojni časnici nakon umirovljenja nastavljaju rad u vojnoj ili sličnoj industriji. U RH već postoji takav slučaj – bivši zapovjednik 4. Gbr. general Damir Krstičević bio je nastavio svoju karijeru, nakon (doduše prisilnog) umirovljenja u IT sektoru, a sada je postao i posebni savjetnik premijerke za branitelje. General Lucić će, prema neslužbenim informacijama Večernjeg lista, u Đuri Đakoviću biti savjetnik uprave, a trebao bi početi raditi u travnju. Njegovo radno mjesto bit će u zagrebačkom uredu Đure Đakovića, čije je sjedište u Slavonskom Brodu. U tom uredu radi i bivši glasnogovornik Ministarstva gospodarstva Tomislav Mazala, koji je sada član uprave Đure Đakovića. Namjera je vodstva te tvrtke ojačati zagrebački ured. Lucić je navodno za savjetničko mjesto dogovorio popriličnu plaću u tvrtki u kojoj država ima 49 posto vlasništva, ali budući da RH ipak nije većinski vlasnik, u Đuri Đakoviću nema ograničenja da najveća plaća može biti 17.000 kuna.

Direktor Đure Đakovića Zdravko Stipetić kaže pak kako s generalom Lucićem dogovara suradnju, ali, naravno, ne želi otkrivati plaću koju će general Lucić dobivati za svoje usluge.

– On je osoba s bogatim iskustvom i našoj će tvrtki biti od velike koristi – rekao nam je Stipetić i dodao kako je general Lucić bio član Nadzornog odbora tvrtke Specijalna vozila koja radi u sklopu Đurina holdinga.

Iako se čuju i informacije da je general Lucić zapravo uhljebljen u Đuri Đakoviću, a savjetnička mjesta uvijek su se i doživljavala kao ona na koja se “posprema” smijenjeni kadar, i u Đuri Đakoviću, a i sam Lucić, uvjeravaju kako je praksa da se vojni kadar zapošljava u tvrtkama koje su s vojskom povezane. Lucić je, pak, podsjetimo, s mjesta načelnika Glavnog stožera oružanih snaga smijenjen u veljači prema dogovoru premijerke Kosor i predsjednika Josipovića.

I Mesić ga htio smijeniti

Na njegovo je mjesto došao Drago Lovrić. Kako je Večernji list već bio pisao, Lucića je još želio zamijeniti bivši predsjednik Stjepan Mesić, no inicijativu je bio pokrenuo prekasno u jeku predsjedničke kampanje pa se od smjene tada odustalo. Predsjednički kandidati tada su Mesića bili upozorili kako nije u redu da na kraju svog mandata donosi tako važne odluke za nacionalnu sigurnost zemlje.

General Lucić tada je izjavljivao kako ne zna razloge svoje smjene, ali i da se ponosi svojom 20-godišnjom karijerom u vojsci. Lucić je poznat i po plitvičkoj akciji kada je stradao Josip Jović, prva vojna žrtva Domovinskog rata. Lucić je bio zapovjednik te akcije, a prije rata je bio asistent na zagrebačkome Kineziološkome fakultetu.

Komentara 31

OB
-obrisani-
09:00 19.03.2011.

Navodno je Lucić dogovorio s upravom 120 000 kuna mj.plaće.

MA
margaritas
09:05 19.03.2011.

nikad dosta moci i novca

VI
vidimškoj
09:12 19.03.2011.

a šta komentirat,tako je pametni narod odlučija.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije