Član savjeta HNB-a i savjetnik bivše premijerke Jadranke Kosor tvrdi da smanjenje rejtinga države treba iskoristiti za rekonstrukciju Vlade, jer sadašnja ministarska ekipa nema dovoljno reformskih kapaciteta.
– Većina sada gleda prema jednom ministru, ali fokus više ne smije biti na Slavku Liniću nego na sektorima u kojima su izostale reforme, od socijale, preko državne uprave, pravosuđa, rada, zdravstva. Reforme su obaveza svih ministara, a ne samo jednog čovjeka i resora, i stoga smatram da se treba postaviti pitanje rekonstrukcije Vlade – kaže Željko Lovrinčević, analitičar Ekonomskog instituta, koji dodaje.
\"Svaki resor mora imati svoj plan rada\"
– Svaki resor mora imati svoj plan rada, a to što oni sada rade pokazne su vježbe, bez dramatičnih zadiranja u sustav. Više nema vremena za logistiku i PR, vrijeme je za radikalne promjene, a njih ne može provesti ekipa za koju bih rekao da se nalazi u niskom startu. Neki su se ministri sveli na PR, ne mijenjaju sustav, već suportiraju medije i paze kakvu će sliku o sebi stvoriti. Ministar koji dođe u fazu skrivanja i njegov rad se svede na to da ga nitko ništa ne pita i da ne odlučuje ni o čemu tehnički je potrošen i ne može dati ništa novo. Takav način rada možda se može prodati na domaćem tržištu, ali ne može na inozemnom. Narod se više ne može hraniti sudskim procesima – kaže Lovrinčević koji smatra da bi promjene trebale ići i prema pojedinim resorima i prema potpredsjednicima Vlade, pa ako treba i na tehničku Vladu po uzoru na Italiju gdje je Monti odradio značajan posao.
– Stranački su rezervoari plitki. Jednostavno se i uz najbolju volju nema što crpiti iz tih rezervoara. Hrvatskoj trebaju čvrsta ograničenja koja će nametnuti MMF ili jaki tehnički ljudi u Vladi koji su primarno komepetentni za taj posao. Razgovor o regresu koji traje šest mjeseci nije reforma, to je grebanje po površini. Cijeli sustav plaća treba mijenjati. Ne mijenjaju se stvari u pravosuđu sudskim procesima, nema promjena u državnoj upravi, javnim poduzećima. Ljetošnje zadržavanje rejtinga kupljeno je na povjerenje, sada ono odlazi – kaže Lovrinčević i dodaje da su državne rezerve u HNB-u i visoka razina jamstvenog kapitala banaka jedina dva zaporka na osnovi kojih se iduće godine može graditi stabilnost sustava.
– Pad rejtinga ugrozit će dva posljednja osigurača – zaključuje Lovrinčević.
>>Bez radikalnih rezova mogući su i najcrnji scenariji
E, moj Lovrinčeviću, zabadava tebi i sličnima škola i znanje. Vlasti su potrebni poslušni vojnici partije, a ne tamo neki pametniji od njih. Izgleda da građani još nisu dotaknuli dno, pak trpe i čekaju valjda Mađare da ih 500.000 izađe na ulicu i demonstrira dok ne ode u Hrvatskoj sa vlasti nenarodna i nehrvatska vlada.