MMF U SRBIJI

Vučić mora dati 160 tisuća otkaza u javnim tvrtkama

Merkel i Vučić
Foto: Daniel Naupold/DPA/PIXSELL
05.11.2014.
u 15:00

U Srbiji se ipak nešto poduzima da se s državnih jasala skinu prekobrojni

Dok se u Hrvatskoj mnogima čini nevažno što USKOK progoni zagrebačku upravu zbog zapošljavanja preko veze, Srbija muku muči s posljedicama vladavine svih koalicija od 2004. godine. Od tada se, naime, u javnom sektoru po stranačkim linijama brojnih vladajućih koalicija nataložilo između 150 i 200 tisuća ljudi!

Deficit prijeti bankrotom

Ističe to Miša Brkić, ekonomski analitičar beogradske Politike, dodajući kako je srbijanski proračun ugrožen golemim deficitom od gotovo osam posto. Za usporedbu, prosječni manjak u proračunima 28 članica EU bio je 3,2 posto u prošloj godini. Doduše, ni Hrvatska sa 5,2 posto deficita, ove godine vjerojatno 5,6 posto, nije baš daleko od Srbije, ali tamo se ipak nešto poduzima kako bi se s državnih jasala skinuli barem oni sasvim prekobrojni. Primjerice, državna uprava u Srbiji angažirala je 63 tisuće konzultanata, rekao je za Politiku dugogodišnji predstavnik Srbije u MMF-u Srboljub Antić.

Ozbiljna situacija u državnim financijama, koja u najgorem slučaju prijeti i bankrotom, dovela je do novih pregovora s MMF-om. Doduše, šefica misije MMF-a Zuzana Murgasova dolazi šesti put u Srbiju po istom poslu, piše Politika, već je pregovarala s tri ministra financija, zadnji je bio Lazar Krstić koji je tražio otpuštanje 160 tisuća ljudi. Kad to premijer Aleksandar Vučić nije želio, dao je ostavku. U Srbiji se komentiralo da je premijer meka srca, ali Brkić kaže da je riječ ipak o populizmu. Kako bilo, početkom studenoga srezane su državne plaće deset posto, a manje su i mirovine, zaštićeni su samo oni koji imaju mirovinu manju od 200 eura. A sad se najavljuju i nove mjere, nova otpuštanja, koja bi se na kraju mogla približiti Krstićevoj procjeni o 160 tisuća prekobrojnih.

Ekonomsko ‘čudo’ u Srbiji

– U Hrvatskoj se kaže da nitko ne bi ni osjetio da se otpusti 20-30 tisuća ljudi, u Srbiji nitko ne bi ni primijetio da otkaz dobije 50 tisuća zaposlenih – kaže Brkić.

Novi ministar financija Dušan Vujović spominje 160 tisuća viška, ponajviše u lokalnim komunalnim poduzećima, a Milojko Arsić, profesor na beogradskom Ekonomskom fakultetu, ne vjeruje da je moguće smanjiti broj zaposlenih za više od 50 tisuća ljudi. Javna poduzeća tako bi mogla doći na udar, poduzeća koja su, kaže Brkić, postigla ekonomsko ‘čudo’ – imaju monopol, a ipak su u gubicima. U gubicima je i Srbijagas, koji prodaje plin, jer čuva socijalni mir i plin prodaje jeftinije nego što ga nabavlja. A nabavlja ga od navodnih prijatelja u Rusiji koja bratskoj Srbiji prodaje plin po 400 eura, što je dosta više od cijene za europske zemlje.

Komentara 10

Avatar stop_GMO_ubija_nas
stop_GMO_ubija_nas
16:45 05.11.2014.

Na slici vidimo borce za robstvo i "Novi Svjetski Poredak"!

Avatar vekavac
vekavac
18:04 05.11.2014.

Zašto i našima ne narediše da potjeraju neradnike iz javnih ustanova. Mi imamo oko 70 000 viška a masno ih plaćamo.

MH
mrtav-hladan
00:38 06.11.2014.

Jel vi nemate pametnijih tema nego pisete o jednom deklariranom Cetniku i zločincu koji je uz rame sa seseljom , nikolicem govorio protiv htvatske i koji mrzi sve sto je hrvatsko Bolje bi bilo da pisete o meni kad samlo da pisete o meni kad sam bio mali i operirao bruh Od onda mi je ljevo jaje ostalo manje To bi ljude vise zanimalo

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije