Zastupnik u Europskom parlamentu Nikola Vuljanić jučer je na plenarnoj sjednici u Strasbourgu govorio o problemu beskućnika, izvijestili su iz Vuljanićeva ureda.
- Dok mi ovdje raspravljamo ljudi i dalje ostaju bez krova nad glavom, a jedina strategija koja može pomoći je strategija iskorjenjivanja siromaštva. Europska unija siromašnih građana nema razloga postojati kao što ni država siromašnih građana nema razloga postojati. Nitko na ovom kontinentu tisućljetne kulture i burne povijesti ne smije biti gladan, bez krova nad glavom, bez obrazovanja, zdravstvene zaštite i bez sigurne starosti. To danas nije slučaj i to treba postati prvi i najvažniji cilj postojanja Europske unije i njenih institucija - rekao je Vuljanić.
Vuljanić je također govorio i na temu "Reindustrijalizacija Europe u svrhu promicanja konkurentnosti i održivosti" rekavši kako je industrija, posebice u Hrvatskoj, namjerno uništavana dvadeset godina te da je potrebno mijenjati sustav.
- Činjenica je da je u većini europskih zemalja, u Hrvatskoj iz koje dolazim posebice, industrija namjerno uništavana dvadeset godina. To su radile domoljubne desne vlade i jednako tako socijalno osjetljive lijeve vlade, naravno uz pomoć krupnog kapitala iz Europe. Tvrtke su se poklanjale u postupku privatizacije, upropaštavale da bi se dobilo atraktivno zemljište i gradili trgovački centri. Taj kapitalističko-kriminalni sustav rezultirao je ogromnom nezaposlenošću a sve po načelu da će tržište regulirati sve. Neće i ne može. Kao što neće dovesti do ponovnog pokretanja industrije tamo gdje je tako uništena. Loš sustav ne može dati dobre rezultate koliko god se trudili - zaključio je Vuljanić.
Gospodine Vuljaniću čestitam na istupanju pred Evropskim parlamentom. Iako su svi predstavnici drugih zemalja EU svijesni vašeg izrečenog stava i znaju da je to istina treba im to stalno ponavljati.Bogatije članice EU svačaju i smatraju siromašnije članice svojim kolonijama.Umjesto daa se države članice razvijaju uz pomoč i nadzor bogatijih članica dopušteno je da se privreda pojedinih članica razara kako bi močniji imali jeftinu radnu snagu,tržište te indirektnu političku vlast.