rade eksperiment

Warp pogon mogao bi postati stvaran, tvrde znanstvenici!

warp pogon
Harold White
19.09.2012.
u 07:05

– Ima nade! Otkrića koja sada prezentiram dovode warp pogon iz nepraktične u moguću fazu. Eksperimentirat ćemo u laboratoriju s mini modelom warp pogona – poručio je Harold White iz NASA-e prošlog tjedna u Houstonu

Legendarni warp pogon iz Star Treka, izmišljeni način putovanja bržeg od brzine svjetlosti, možda ipak nije tako nerealan koliko se mislilo. Znanstvenici sada tvrde da bi takav apstraktan pogon možda ipak mogao biti ostvariv te da vrijedi eksperimentirati s tom idejom.

Warp pogon podrazumijeva manipuliranje prostor-vremena, iskorištavajući rupu u zakonima fizike koji priječe da se išta kreće brže od svjetlosti.

Koncept warp pogona u stvarnosti često je bio tema ne samo u brojnim filmovima i serijama znanstvene fantastike nego i u znanstvenim krugovima. Još je 1994. godine meksički fizičar Miguel Alcubierre teoretizirao da bi takav motor mogao biti napravljen, ali da bi zahtijevao nevjerojatne velike količine energije. Znala se spominjati i količina energije cijelog jednog planeta mase Jupitera.

Jednom prilikom kada je sudjelovao u snimanju epizode Zvjezdanih staza slavni fizičar Stephen Hawking na setu je posjetio strojarnicu Enterprisea pa su mu pokazali maketu koja predstavlja warp pogon: – Radim na tome – poručio je tada Hawking. 

Sada skupina znanstvenika tvrdi da bi se warp pogon mogao prilagoditi i da bi mogao funkcionirati i s daleko manje energije.

– Ima nade! Otkrića koja sada prezentiram dovode warp pogon iz nepraktične u moguću fazu i samim time znači da vrijedi to dalje istraživati. Eksperimentirat ćemo u laboratoriju s mini modelom warp pogona – poručio je Harold White iz NASA-e prošlog tjedna u Houstonu tijekom konferencije 100 godina svemirskih brodova, na kojoj se raspravljalo o izazovima međuzvjezdanih putovanja.

Alcubierreova ideja warp pogona uključivala je svemirski brod u obliku izduljene lopte (poput one za američki nogomet) koji bi bio povezan s velikim prstenom koji bi ga okruživao. Taj bi prsten stvarao polje prostor-vremena koje bi okružilo brod. Ispred broda prostor bi se smanjivao, a iza broda širio, dok bi sam brod ostao u netaknutom prostoru.

– Sve što se nalazi u prostoru ograničeno je brzinom svjetla. Ali ono što je stvarno zanimljivo jest to što prostor-vrijeme, svojevrsna tkanina od koje je načinjen prostor svemira, nije ograničen brzinom svjetla – objašnjava Richard Obousy, predsjednik Icarus Interstellara, neprofitne skupine znanstvenika i inženjera posvećenih razvoju međuzvjezdanih putovanja.

Taj koncept predviđa brzine svemirskih brodova i do 10 puta brže od brzine svjetla, a sve bez rušenja svemirskih brzinskih rekorda.

Najveći problem i dalje ostaje potrebna energija za warp pogon, no ova skupina znanstvenika oko Harolda Whitea misli da bi se taj problem mogao riješiti promjenom dizajna spomenutog prstena. Ako bi oblik prstena koji okružuje svemirski brod bio kao zaobljena krafna, moguće je da bi dostatna bila i puno manja energija, i to veličine samo NASA-ine sonde Voyager 1, lansirane 1977. godine.

White svoj eksperiment naziva skromnim u usporedbi s onime što bi trebalo da se dizajnira i napravi stvarni warp motor, ali kaže da predstavlja obećavajući prvi korak.

Drugi su znanstvenici pak komentirali da koliko god otkačeno ta ideja zvučala, da i takve ideje poput warp pogona treba istraživati ako čovječanstvo namjerava ozbiljno putovati do drugih planetarnih sustava.

Komentara 31

RT
Rollo Tomasi
07:17 19.09.2012.

Držimo fige!

Avatar smokeonthewater
smokeonthewater
07:19 19.09.2012.

... hi hi hi ... ovo u članku manje je uvjerljivo od onoga što smo gledali u serijama ... osim da "oni to žele istraživati" ništa drugo se nije promijenilo ... isto kao i sa onim bozonom u CERNU ... toliko su bili oduševljeni da su čak i plakali ... sad kad su dobili povišicu ni zuc o "božjoj čestici" ... tako i ovi carevi hoće lovu zaraditi na proučavanju bajki ... strava ...

Avatar Čobanković ( mlađi )
Čobanković ( mlađi )
07:07 19.09.2012.

Vremeplov fino naciljaš Prethistoriju i stisneš Gumb

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije