U Clintonovoj digitalnoj knjižnici, u sekciji “declassified Bosnia”, nalazi se i memorandum pod rednim brojem 4683, a riječ je o transkriptu bilateralnog sastanka američkog predsjednika Billa Clintona i ondašnjeg francuskog predsjednika Jacquesa Chiraca. Riječ je o transkriptu razgovora koji se dogodio 14. lipnja 1995. u Ovalnom uredu. Spomenutom sastanku dvojice predsjednika nazočili su s američke strane: Bill Clinton, Warren Cristopher, Anthony Lake, Pamela Hairmann i Alexander Vershbow, a s frajancuske Jacques Chirac, Jacques Andreani i Jean-David Levitte.
Na samom početku razgovora predsjednik Chirac izražava svoju zabrinutost zbog informacije koju je primio sat prije sastanka, a riječ je o masovnom okupljanju trupa Armije BiH u Sarajevu. Na to mu predsjednik Clinton odgovara kako i treba biti zabrinut jer je bosanska vlada ojačala svoju vojsku i ima namjeru pokrenuti ofenzivu kako bi probila blokadu Sarajeva i otvorila nužne rute.
U tom trenutku naglasio je kako je državni tajnik Warren snažno upozorio Silajdžića o mogućim štetnim posljedicama takve vojne operacije. Rečeno mu je kako je moguće da ta operacija završi porazom, a na taj način ugrozile bi se mirovne trupe i Sarajevo izložilo još većem granatiranju od srpskog topništva.
“Nismo sigurni je li ova poruka doprla do Silajdžića ili bilo koga u Vladi BiH jer su ih ohrabrili republikanci u Kongresu koji se otvoreno zalažu za ukidanje embarga na uvoz naoružanja u BiH. Iako ne mogu protiv moga veta posebno u Senatu, mi smo veoma zabrinuti oko najavljene ofenzive. Želimo ih razuvjeriti u toj namjeri, posebice ako se ta ofenziva treba odigrati uoči summita G-7”, kazao je Clinton. On je istaknuo kako Vlada u Sarajevu misli da može poraziti Srbe, posebno nakon što su unaprijedili svoje vojne kapacitete.
Chirak primjećuje kako to znači da su dobili oružje i da embargo ne funkcionira. “Ohrabreni su razgovorima o unilateralnom ukidanju embarga na oružje za BiH, iako smo im jasno dali do znanja da ne mogu pobijediti i da ćemo staviti veto na takvu odluku. Možda vjeruju da mogu otvoriti put za Sarajevo bez naročitih posljedica, a možda samo misle da će tako ubrzati odluku o ukidanju embarga. No, unatoč svemu, mi činimo sve kako bismo to zaustavili”, kazao je Clinton. Oba predsjednika složila su se u zabrinutosti kako bi Armija BiH mogla pokrenuti ofenzivu tijekom sastanka G-7 kako bi fokus sastanka održali na BiH, međutim, tu je opasnost kako Rusi, ali i ostale članice ne bi vidjele ništa loše u potencijalnom odgovoru Srba na takvu ofenzivu.
Državni tajnik SAD-a Warren Cristopher kazao je kako američki obavještajni izvori tvrde da snage Armije BiH baš i nisu najspremnije za ofenzivu tijekom sastanka G7. “Kazao sam Silajdžiću, nećemo vas doći spašavati ako pokrenete nešto i izvučete deblji kraj”, rekao je tom prilikom tajnik Cristopher. U daljnjem tijeku razgovora dvojica predsjednika iznosila su ideju o stvaranju snaga za brzo djelovanje za koje je američki predsjednik tek trebao dobiti zeleno svjetlo od kongresa jer je SAD, po planu o stvaranju takvih snaga, trebao izdvojiti čak 30 posto novčanih sredstava, dok bi ostalo snosile zemlje partneri.
Kažu da su stranci razbili Jugoslaviju, kao nahuškali jedne na druge. Netočno! Zbog ovakvog stava Amerike je došlo do raspada SFRJ - onaj tajnik Baker je došao reći da će Amerika podržati cjelovitost SFRJ - čitaj - gledat će sa strane kako Slobin nebeski narod uljudno uređuje odnose sa komšijama. Zapravo su podržali agresiju. Eto tako je to Amerika uradila. Kao, SFRJ je bila faktor stabilnosti, a Slobin nebeski narod neka radi od ostalih što želi.