- Prosvjednici nisu rastjerali goste Hrvatske. U Turističkoj zajednici Zagreba, koji tijekom ožujka ugošćuje oko 40.000 turista, i gdje su prosvjedi bili najveći, ne znaju da je itko zbog toga prekinuo boravak. Dapače, kažu da su izostale i negativne reakcije i uopće pitanja o toj temi. Turističke vlasti nisu ni očekivale probleme. – Mirni prosvjedi uobičajeni su i nisu sporni dok god nema nasilja – umiruje i ministar Damir Bajs.
Povremeni incidenti
Sigurnost u Hrvatskoj za turiste je i uz povremene incidente već godinama gotovo neupitna. Dapače, to što se u nas osjećaju sigurno većina od deset milijuna stranaca svrstava, s ljepotom krajolika i urbanističkim skladom, među tri glavne prednosti hrvatskog turizma. Za eksperte u pitanjima sigurnosti sve je to uljuljkivanje i podgrijavanje iluzije.
– Sigurni smo koliko su sigurne, odnosno nesigurne i Italija, Crna Gora ili Albanija. Potpunih jamstava nigdje nema, no Hrvatska ima dodatan problem jer nije do kraja ustrojila svoj sigurnosni sustav, nije definirala sigurnosnu politiku niti sigurnost u različitim industrijama, pa ni u turizmu. Nije napravljena ni sigurnosna prosudba rizika pa nemamo ni odgovore za moguće krize. To nisu visoke ograde i naoružani stražari nego pravila i obveze za sve, od menadžera do recepcionara i nosača prtljage u hotelima –
– Kad je riječ o prosvjedima u nas, oni nemaju sličnosti s onima u Egiptu ili Tunisu, a za sigurnost je pogubniji uvredljiv rječnik iz saborskih klupa, koji stranim analitičarima daje mnogo više materijala za problematičnu ocjenu sigurnosti u Hrvatskoj – poručuje Ante Gugić, jedan od autora knjige Turizam i sigurnost, izdane u suradnji s adriatica.netom, kriminalist i magistar industrijskog marketinga Ante Gugić, svojedobno i visoki dužnosnik u policiji.
Smostalna i novisna Hrvatska je nastala i zivi bez plana i programa a bez plana danas nemoze poslovati niti jedna jedina imalo ozbiljna firma. A kako bi onda moga imati nekakv sigurnosni planski sustav.