Dvadeset budućih mesara školuje se u Srednjoj školi Prelog, a nakon što napuste školske klupe, čeka ih radno mjesto. Kako bi potaknuli djecu da se školuju za to deficitarno zanimanje, u tvrtki Mesna industrija Vajda odlučili su osigurati im besplatne udžbenike, mjesečnu stipendiju u iznosu od 1000 kuna, naknade za rad na praksi čak i tijekom školskih praznika, besplatni topli obrok za vrijeme rada i prakse te poklon-pakete za Uskrs i Božić.
Trebat će još jedan razred
Prijevoz od mjesta prebivališta do Čakovca plaća im Međimurska županija. Rezultat je toga što se ove školske godine za mesare upisalo čak devet učenika. U posljednje dvije godine Vajda, članica Grupe Pivac, za stipendiranje je izdvojila 423.000 kuna.
– Kad smo prije tri godine snažnije razvili sustav stipendiranja učenika za zanimanje mesara, ovakav rezultat zaista nismo očekivali. U optimističnim procjenama nadali smo se da ćemo ove godine imati najviše dvanaest stipendista, a samo se u ovoj generaciji upisalo njih devet. K tome, ukupan broj od dvadeset stipendista koji se trenutačno školuju zvuči također pomalo nestvarno te potvrđuje sve ono dobro što su Srednja škola Prelog i Vajda u proteklim godinama zajedničkim snagama napravile. Dosad smo stipendirali ukupno 23 učenika, a pritom smo im dali ne samo novac nego i priliku da sutra mogu sami zarađivati za kruh. Uz to smo osigurali opstanak branše koja je deficitarna, vratili povjerenje u sustav stipendiranja potvrdom da je riječ o win-win modelu te osigurali našoj budućnosti posao kod kuće s dobrim uvjetima – kaže Alen Kajmović, predsjednik uprave Mesne industrije Vajda.
Ravnatelj Srednje škole Prelog Tomislav Gregur napominje da takav oblik suradnje donosi korist svima u obrazovnom sustavu, roditeljima koji se brinu o budućnosti svoje djece i mladima.
– Izuzetno smo zadovoljni ovogodišnjim rezultatima upisa, kakve nismo imali još od 2003. godine, oni pokazuju smisao u svemu onome što radimo s Mesnom industrijom Vajda. Nakon osamnaest godina uspjeli smo doći na takvu razinu da već govorimo i o preduvjetima za formiranje još jednog razreda koji će se školovati za mesare. Prvi put imamo situaciju u kojoj imamo i braću mesare, odnosno dvije obitelji u kojima su sinovi u prvom i trećem razredu, što pokazuje njihovo obiteljsko opredjeljenje za ovo zanimanje – ističe Gregur.
Preokret i u Puli
Mesari su na popisu deficitarnih zanimanja Hrvatskog zavoda za zapošljavanje u gotovo svim županijama. No i u Strukovnoj školi Pula, koja se prije nekoliko godina mučila s upisima za mesare, došlo je do preokreta, pa sad bilježe odlične upisne rezultate.
Ravnatelj Ivo Bebek kaže nam da su ih ove školske godine upisali osam, a mogli bi ih i više da su od Ministarstva znanosti i obrazovanja dobili dozvolu za dodatni broj upisnih mjesta.
– Postajemo svjesniji toga da se lakše pronalazi posao nakon škole, a značajno su veće i stipendije koje iznose 1500 kuna. Kako je riječ o učenicima čiji socijalni status nije najbolji, dobro im dođe takva pomoć tijekom školovanja. Škola za mesara omogućava im da jednog dana otvore i svoj vlastiti obrt. I plaće su u toj branši povećane – kaže Bebek.
>> Pogledajte i ovaj video: Kako strani radnici žive u Hrvatskoj?
Da ali ostaje problem što će ti mesari klati ako se jednom ukine uvoz smrznutog mesa iz uvoza ??Od nekadašnjeg turskog carstva stočni fond u RH nije bio devastiraniji i uništeniji !!!