Preispitajmo se, imamo li zapravo dovoljno i možemo li nešto odvojiti za one kojima je teže, jer opstanak socijalne samoposluge ovisi o solidarnosti svih nas. Razgovarat ću sa predstavnicima desetak karlovačkih tvrtki kako bi se u širenje dobrih vibracija i oni uključili - kazao je Damir Jelić, karlovački gradonačelnik koji je i sam kupio namirnice kako bi police u prvoj karlovačkog socijalnoj samoposluzi bile što punije.
Po uzoru na Riječane
Naime, nakon Rijeke, koja ovakav tip samoposluge ima već tri godine, te Vinkovaca, Karlovac je treći grad u Hrvatskoj koji i na ovakav način želi pomoći sugrađanima slabijeg socijalnog stanja.
– Od oko 500 korisnika gradskog socijalnog programa, njih 180 imat će pravo jednom mjesečno na dodatnu pomoć: to znači na paket brašna, šećera, tjestenine, te ostalih prehrambenih i higijenskih potrepština.
Među njima su samci ili dvoje sa mirovinom manjom od 850 kuna, obitelji sa više djece koja se školuju ili gdje postoje djeca sa posebnim potrebama, a predvidjeli smo pomagati i korisnicima Centra za beskućnike koji nemaju pravo na topli obrok, ženama sa djecom koje su u sigurnoj kući. Svi oni mogu se javiti u gradsku upravu gdje će dobiti bon sa kojim će moći po paket pomoći u socijalnu samoposlugu - kazala je Blaženka Presečan, stručna suradnica sa socijalnu skrb u gradskoj upravi.
Obilazak trgovina
Volonteri gradskog Crvenog križa nekoliko puta mjesečno imat će akcije u trgovačkim centrima gdje će sakupljati prehrambene namirnice koje će građani moći nakon kupnje donirati.
– No, svatko tko želi nešto dati može doći u Smičiklasovu 21 ili u Crveni križ i mi ćemo donacije uzeti - kazala je Branka Hastor, ravnateljica Crvenog križa. Socijalna samoposluga smještena je u nekadašnjoj samoposluzi Autobusnog kolodvora. B. Presečan uvjerena je da će Karlovčani pokazati veliku solidarnost, kao što to rade Riječani, te da će najugroženiji građani uvijek moći računati na njihovu nesebičnu pomoć.