Projekt izrade registra svih objekata na području općine Lobor, s kojim se krenulo početkom prošle godine, ulazi u završnu fazu. Riječ je jedinstvenoj bazi podataka koji će se koristiti u statističke i porezne svrhe, a tročlana komisija u sastavu Ervin Martinuš, Suzana Bodalec i Karolina Benković obilazila je područje loborske općine i evidentirala sve sagrađene objekte, odnosno nekretnine, garaže, staje, klijeti, kuće, ceste, raspela, bunare i slično. Podaci se zatim unose u za to kupljen program za 50 tisuća kuna i u tijeku je završna faza implementacije tih podataka u informatičku bazu, pročišćavanje, provjeravanje, kategoriziranje po određenim pravilima, usporedba s dostupnim podacima o vlasnicima i korisnicima objekata i slično, a sve bi trebalo biti završeno do sredine ove godine.
– U ovaj smo projekt ušli s obzirom na to da općine imaju svoje izvorne prihode među kojima su i porez na kuće na odmor i komunalna naknada, a uočili smo da naša baza podataka nije sasvim točna te smo nakon analize zaključili da bi taj problem najbolje mogli riješiti na ovaj način. Htjeli bismo biti točni kod razrada tih općinskih poreza i naknada i imati pošten i kvalitetniji razrez, što je u cilju i nama i građanima i državi, te točno znati s čime raspolažemo na području općine – objašnjava loborski načelnik Andrija Smetiško, dodajući da je ovaj projekt velik i zahtjevan posao.
– Tijekom obilaska terena naišlo se, osim stambenih objekata, i na mnoge zanimljive bunare, raspela, a i na stare, zapuštene, napuštene i ruševne građevine koje nagrđuju mjesto i trebalo bi ih rušiti kako ne bi narušavali sklad cjelokupnog kraja – kaže Smetiško dodajući da su to uglavnom zaboravljene građevine vlasnika koji više ne žive u ovom kraju te će se temeljem tih popisa vlasnicima upućivati nalog za rušenje ili saniranje takvih građevina ako ugrožavaju okoliš, a ako se vlasnici ne odazovu, to će učiniti općina na njihov trošak.
Evo još jedne mogućnosti: Zaboravljene, stare i ruševne građevine morat će biti srušene