REAGIRANJA

Zagovarate li socijalnu pravdu ili igrate "Milijunaša"?

29.06.2002.
u 00:00

"Dopunsko osiguranje" i participacije nepravedan su sustav doprinosa za zdravstvo jer i siromašni i bogati plaćaju isti doprinos!

Poštovani kolega i ministre zdravlja Republike Hrvatske, cijenim što ste upitima u Vašoj izjavi u "Večernjem listu" od 8. lipnja o. g. izvukli kviska "pitaj publiku" kao u TV-igri "Tko želi biti milijunaš". Svakako, pohvalno je što pitate javnost, ali bi bilo logičnije da pitate struku.

Prvo pitanje: Pozivate liječnike da stanu pred umirovljenike koji imaju 1332 kune mirovine i spremni su platiti 50 kuna za dopunsko osiguranje...

Vjerujem da ne želite reći kako liječnici moraju biti zadovoljni što imaju veće plaće od umirovljenika, već možda mislite kako bi doplata "dopunskog osiguranja" trebala biti veća ako bi se plaće liječnika povećale...? Kako to da ovo pitanje nisu postavili članovi ove Vlade u Saboru 1998. kada su izglasane znatno nerazmjerne plaće saborskim zastupnicima, sucima i drugim javnim dužnosnicima?

Pretpostavljam da Vašom brigom za umirovljenike zagovarate socijalnu državu, kao i stoga jer ste postali ministar zdravlja kao član HSLS-a i pripadate vladi koja bi trebala zagovarati interese najsiromašnijeg sloja hrvatskog društva. S time se i ja slažem. Ipak, vrlo je upitno kako to da ste upravo Vi i ova vlada raspisali to "dopunsko osiguranje" kako biste zaliječili rane posrnula zdravstva u Hrvatskoj, a što je prava socijalna nepravda za najsiromašnije u RH.

Evo zašto: umirovljenici s uplatom od 50 kuna dopunskog osiguranja prisiljeni su spašavati zdravstvo RH sa 3,8 posto svojih malih prihoda, građani s prosječnom plaćom od 3500 kuna i uplatom od 80 kuna dopunskog osiguranja doprinose sa 2,3 posto, a vi, članovi Vlade, saborski zastupnici s manje od 0,7 posto, dok za ostale u menadžmentu bolnica i drugdje, kao i one najbogatije u RH, ne znam izračunati koliko ništica iznosi od njihovih primanja. Svakome tko malo prati zdravstvenu politiku jasno je da su "dopunsko osiguranje" i ostale participacije zamjena za smanjenu stopu izdvajanja za zdravstvo, koju su i mnogi članovi ove vlade izglasali u Saboru. Dok je izdvajanje za zdravstvo iz plaća razmjerno primanjima pojedinaca, "dopunsko osiguranje" i participacije nepravedan su sustav doprinosa za zdravstvo, jer i siromašni i bogati plaćaju isti doprinos! Stoga je vrlo upitno da li Vi i Vlada vašim odlukama vodite ispravnu socijalnu politiku i štitite upravo naše umirovljenike i najsiromašnije u RH.

Drugo pitanje: Kako riješiti problem 900 nezaposlenih medicinskih sestara, što Vas g. ministre muči.

Teško je u kratkom odgovoru iznijeti iscrpnije obrazloženje. Upućujem Vas na Direktivu Vijeća Europe 93/104 o radnom vremenu, a odnosi se na dežurstva, produljeno radno vrijeme i pripravnost po kojima se traži da ni jedan zdravstveni radnik u interesu svoga zdravlja i zdravlja onih koje liječi ne bi smio raditi više od 48 sati u tjednu! Nadam se da ćete tu naći rješenje. Prema tom rješenju predviđa se da će 1. siječnja 2003., kada je predviđeno da direktiva stupi na snagu, samo u Francuskoj nedostajati 7000 liječnika i 60.000 medicinskih sestara, u Njemačkoj 20.000 liječnika itd...

Isto tako, razmislite zašto je u zdravstvu RH zaposleno od 33 do 40 posto nezdravstvenih djelatnika, kad bi i 25 posto bilo previše! Pri tome trebate imati na umu da je prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije broj liječnika i medicinskih sestara u RH na broj stanovnika na začelju među europskim državama. Gospodine Vlahušiću, požurite naći rješenje dok nam nisu pobjegli svi nezaposleni i zaposleni liječnici i medicinske sestre!

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije