Tri fakulteta zagrebačkog sveučilišta, Glazbena akademija, Kineziološki i Građevinski fakultet, dobila su drugostupanjska rješenja Porezne uprave da moraju platiti gotovo 40 milijuna kuna i to na ime autorskih honorara i ugovora o djelu iz čak 2009. godine. Više od toga trebao bi, kako doznajemo, platiti sam Ekonomski fakultet.
Tipski ugovori
– Mi još nismo dobili drugostupanjsko rješenje, ali ako je stiglo drugima, i nama će. Ne znam o kolikom će iznosu biti riječ, u prvostupanjskom je to bilo 45 milijuna kuna, a tome će se sada pribrojiti i kamate – kazao nam je dekan Ekonomskog fakulteta Tonći Lazibat.
Objašnjava da je toliki porezni dug zagrebačkih fakulteta nastao zato što Porezna uprava tumači kako autorski rad treba biti dio plaće i da ga je tako trebalo platiti, a ne autorskim honorarima i ugovorima o djelu.
– Kad dobijemo rješenje, podnijet ćemo upravnu tužbu – najavljuje Lazibat.
Slično će, kaže nam prof. dr. Vesna Vašiček, prorektorica Sveučilišta u Zagrebu, postupiti i ostali fakulteti, odnosno Sveučilište koje će o tome raspravljati na senatu i dogovoriti se o zajedničkim potezima.
– Glazbena akademija duguje 8,6 milijuna kuna, Kineziološki fakultet 1,8 milijuna, a Građevinski fakultet 29 milijuna. U trenutku kad su fakultetima stigla drugostupanjska porezna rješenja, ti su iznosi postali dospjeli porezni dug, a mogućnosti žalbe više nemamo. Jedino što nam preostaje jest podnošenje upravnih tužbi i to će biti naš sljedeći potez – kaže prof. Vašiček.
Dodaje da su i ostali fakulteti i sveučilišta radili na isti način te kako su angažman na određenim znanstvenim i drugim projektima i neke oblike nastave plaćali na temelju ugovora o djelu ili autorskog honorara, a ne dodatkom na plaću kako je Porezna uprava naknadno protumačila da je trebalo. Problem su pokušali riješiti i u razgovoru s donedavnom šeficom Porezne uprave Nadom Čavlović Smiljanec, ali Porezna uprava nije odstupala od svojeg tumačenja, a nikada im nije dostavila očitovanje kako bi se trebali ponašati ubuduće.
– Ugovori o radu su tipski i svi zaposleni imaju isti koeficijent za isto zvanje. No, neki od njih rade na raznim projektima, a neki ne. Ono što se radi izvan onoga što je definirano ugovorom o radu nekako moramo platiti. To smo najčešće plaćali autorskim honorarom ili ugovorom o djelu – objašnjava prof. Vašiček.
Inzistiranje Porezne uprave da su na fakultetima radili pogrešno i kako za to retroaktivno moraju platiti, mnogi u akademskoj zajednici vide i kao obračun ministra obrazovanja Željka Jovanovića s nastavnicima na fakultetima koji, po njemu, ne mogu dodatno zarađivati u instituciji u kojoj rade.
Rektor traži rješenje
Stajalište Sveučilišta jest da se rezultat autorskog rada na koji se ne odnosi ugovor o radu mora platiti kao autorski honorar. Rektor Sveučilišta u Zagrebu Aleksa Bjeliš ne želi špekulirati, nego kratko kaže:
– Ako ustraju na plaćanju, Sveučilište će doći u krizu. Mi taj novac nemamo, ali rješenje ćemo pokušati naći.
>> Sukob ministra Jovanovića i rektora Bjeliša doveo do istrage u rektoratu
Što? Po ovome kao da su sva ostala sveučilišta u RH osim Zagrebackog radili po zakonu kako ga sada tumači Porezna? . . . . . . 2009.? Znači u Poreznoj slijede kazne svima koji nisu od tada radili svoj svoj posao i time su oštetili Državno proračun! Porezna je trebala na vrijeme reagirati.