Prije nekoliko dana indeks zagađenja zraka u Zagrebu bio 153 što je visoka razina onečišćenja osobito za osjetljive kategorije ljudi. To je, nažalost, problem koji se svake zime ponavlja u Zagrebu.
- S promjenom vremena, s više vjetra, zrak će se očistiti. Kad ljudi prestanu intenzivno ložiti, prijeđu na bicikle u toplije doba godine bit će i nešto bolja kvaliteta zraka, rekla je Jadranka Škevin Sović, načelnica Sektora za kvalitetu zraka DHMZ-a u HRT-ovoj emisiji "Dobro jutro, Hrvatska"
Škevin Sović kaže kako su glavni razlozi onečišćenja od prirodnih do antropogenih - što se tiče čestica to su promet, kućna ložišta, gradilišta, neki industrijski procesi, sagorijevanje u motornim vozilima.
- Jedna vrsta onečišćenja ide zbog grijanja i zbog prometa, zbog abrazije cesta, guma, taj problem imamo zimi jer imamo dosta kućnih ložišta. S druge strane imamo relativno dugačak period s mirnim vremenom, bez provjetravanja i to se zadržava, rekla je Škevin Sović.
Na pitanje kako se onečišćenje može smanjiti, Škevin Sović predlaže prelazak na ekološki prihvatljivije izvore energije, a u toplije doba godine da se manje služimo automobilima.
Istaknula je kako je veliki problem odlagalište otpada Jakuševac.
- Sigurno ne pridonosi ugodnom životu stanovnika u okolini, to je veliki problem. Na Jakuševcu se mjeri sumporovodik i metan. Znaju biti povišene vrijednosti i budući da je grad sad već relativno blizu Jakuševca, osjećaju se problemi na širem području, rekla je Škevin Sović.
Iako moramo nositi maske zbog epidemioloških razloga, one nam ujedno i pomažu u određenoj mjeri i kod onečišćenja zraka.
Uzeti filter za zrak i pročišćavati zrak u stanu, ili se odseliti u manje napučenu sredinu i grijati se ekološki (dizalice topline, solarno....)