PRIJAVE U TIJEKU

Zahvaljujući ovom projektu, uklonili su nekoliko stotina kilograma otpada i revitalizirali okoliš

Inin natječaj Zeleni pojas
Foto: Shutterstock
1/5
09.05.2023.
u 10:15

Dosadašnji sudionici natječaja Inin Zeleni pojas otkrivaju što su sve uspjeli postići u brizi za okoliš i zajednicu

Onečišćenje oko nas svakog dana raste stoga je zaštita okoliša postala jedna od glavnih tema modernog doba. Da bi se doista uspjelo ostvariti vidljive pozitivne pomake, ključno je usvajanje odgovornih praksi svakog pojedinca, kao i provođenje inicijativa velikih kompanija koje doista mogu napraviti razliku. Upravo je takav primjer sad već tradicionalan Inin natječaj Zeleni pojas, u sklopu kojega INA već desetu godinu zaredom sufinancira ekološke projekte s ciljem širenja svijesti o važnosti održivog razvoja.

Dosad realizirano u sklopu Ininog Zelenog pojasa
Foto: Native tim VL

U tijeku je 10. Zeleni pojas kroz koji INA poziva organizacije civilnog društva, javne i obrazovne ustanove, dobrovoljna vatrogasna društva te parkove prirode da prijave svoje projekte iz područja zaštite okoliša, prirode i klime na natječaj, stoga smo u razgovoru s nekima od dosadašnjih sudionika natječaja istražili što su uspjeli ostvariti zahvaljujući ovoj inicijativi. Prijave su otvorene od 22. travnja do 22. svibnja 2023., a uvjete natječaja možete pronaći ovdje.

Na Inin natječaj Zeleni pojas prošle se godine prijavio Speleološki odsjek HPD Željezničar zajedno s XV. gimnazijom, a voditeljica projekta od strane SO Željezničar dr.sc. Tana Tandarić ispričala nam je za što su iskoristili 24.000 kuna dobivenih kroz natječaj.

- U sklopu našeg projekta „Jame bez drame – podzemlje bez mikroplastike“ nabavili smo dva mikroskopa za učenike XV. gimnazije koji su im omogućili da analiziraju uzorke podzemnih voda na prisutnost mikroplastike te smo kupili speleološku opremu koja je nama speleolozima potrebna za naša istraživanja. Također je održana i akcija čišćenja gdje smo zajedničkim snagama čistili špilju u Crnom lugu, otprije poznatog ilegalnog deponija otpada, a održali smo i radionice za učenike OŠ Luke Perkovića u Brinju – prenosi Tandarić. 

Ono što najviše zabrinjava kod rezultata istraživanja, jest što su zaista pronašli čestice mikroplastike u podzemnim vodama, i to ni manje ni više u staništu našeg endema, čovječe ribice.

- Edukacijom i istraživanjima ovog tipa želimo osvijestiti javnost o prisutnosti ovog „nevidljivog onečišćenja“ kao i sveprisutnog problema ilegalnog odlaganja otpada u krške jame i špilje. Krško podzemlje čuva 70% zaliha pitke vode Hrvatske, dom je za 40% hrvatskih endemskih životinja, a skriva stotine divljih deponija otpada! Trenutno smo locirali preko 900 onečišćenih špilja i jama – upozorava Tandarić, ističući izuzetnu važnost inicijativa poput Ininog Zelenog pojasa kako bi se javnost upoznala s rastućim brojem ekoloških problema koji postoje u našem okolišu. 

Aktivnosti u sklopu projekta „Jame bez drame – podzemlje bez mikroplastike“
Foto: Promo

- Ono što je još bitnije jest osvijestiti da smo mi ti koji možemo napraviti razliku i da briga o okolišu zapravo počinje od pojedinca. Pojednostavljeno, možemo mi speleolozi čistiti jame do mile volje, ali dok lokalno stanovništvo ne prestane koristiti krško podzemlje kao deponij otpada, naš trud ima malo utjecaja. Ono što čini razliku je edukacija šire populacije kako bi takva ponašanja prestala – a upravo to je cilj projekata poput ovog – zaključuje Tandarić, preporučujući svima prijavu na natječaj Ine koja se pokazala kao odličan partner.

Briga za okoliš nam mora postati prioritet

Važnost ovakvih inicijativa potvrdila nam je i Lovorka Horvačić iz Hrvatskog saveza slijepih koji se na Inin natječaj prijavio s projektom „Biljku posadi na sebi poradi“. Hrvatski savez slijepih osnivač je Edukacijsko-rehabilitacijskog kampa slijepih Premantura, jedinog turističkog objekta u Hrvatskoj koji je u potpunosti prilagođen za osobe s oštećenjem vida u RH ali i u regiji, a 90% njegovih posjetitelja čine osobe s oštećenjem vida. Objekt je zajedno s okolišem i plažom prilagođen samostalnom kretanju slijepih i slabovidnih osoba, kao i osoba smanjene pokretljivosti. 

- Projektom smo uredili zelenu površinu koja se proteže uz stazu za šetnju u sklopu Kampa ERKS Premantura. Osiguravanjem uređenog okoliša autohtonim biljkama omogućili smo osobama s oštećenjem vida da osjetilno dožive okoliš koji ih okružuje. U poziciji kada nisu u mogućnosti primati informacije putem vida usmjeravaju se na druga osjetila. Šetnja uz blagotvorne mirise biljaka s mediteranskog područja omogućava im potpuni užitak u Kampu – pojašnjava Horvačić. 

Projektom „Biljku posadi na sebi poradi“ uređena je zelena površina u sklopu Kampa Premantura
Foto: Promo

Zahvaljujući Ininom sponzorstvu u vrijednosti od 24.000 kuna, uspjeli su prošle godine u lipnju odraditi sve planirane projektne aktivnosti i uz pomoć Ininog Kluba volontera izvršiti sadnju.

- Volonteri su pripremili teren na kojem se posadilo cca 700 sadnica lavande, ružmarina, smilja, ukrasnog grmlja, trajnica i aromatičnog bilja te voćaka limuna, kivija, mandarine i jasmina. Sadnice su raspoređene na ukupno cca 260 m² zelene površine uz šetnicu u sklopu Hostela ERKS Premantura. Ovime se znatno uljepšao prostor oko objekta koji istovremeno omogućava slijepim osobama da uživaju u autohtonim mirisima tog podneblja – prenosi Horvačić, dodajući kako su također održane edukacije, a projekt je bio iznimna prilika da osobe s oštećenjem vida i osobe bez oštećenja vida zajedno sudjeluju u stvaranju nečeg pozitivnog, da se međusobno upoznaju i da bolje razumiju specifičnosti koje donosi nedostatak vidne percepcije.

- Svakako bi i drugima preporučili da se jave na natječaj jer nam briga za okoliš mora postati prioritet. Kroz ovakve akcije spoje se korisni i ugodni trenuci za dobrobit osoba s invaliditetom i našeg planeta, s porukom: Uključivanje u aktivnosti podrške osobama s oštećenjem vida i brige za okoliš će vam uzvratiti osjećajem topline koju ljudima daju dobra i plemenita djela – zaključuje Horvačić.

Buđenje ekološke svijesti

Prošle se godine na Inin natječaj prijavila i Osnovna škola Josipa Kozarca iz Lipovljana s projektom Arboretum – mjesto učenja, igre i zabave, u sklopu kojega su željeli revitalizirati dio školskog dvorišta kojem se nije pridavala dovoljna važnost te se u samom središtu čak nalazilo divlje odlagalište.

- Odlučili smo očistiti taj prostor i dozvoliti učenicima i ostalim mještanima da uživaju u onome što su posadili naši predci. Tako je nastala ideja da taj prostor postane naš Školski arboretum. U čišćenju divljeg odlagališta i krčenju bolesnih i starih stabala sudjelovali su učenici i djelatnici škole, mještani te lokalno komunalno poduzeće LIP-KOM. Danas, nakon mnogobrojnih obavljenih akcija čišćenja i sadnji doniranih biljaka, možemo reći da imamo prekrasan zeleni kutak za učenje, igru i zabavu, idealno mjesto za školu za život – ponosno ističe ravnateljica Mirjana Faltis, dodajući kako su u projekt uložili 25.000 kuna zahvaljujući Ininom sufinanciranju te 5.000 kuna vlastitih sredstava.

Kroz projekt Arboretum – mjesto učenja, igre i zabave revitalizirano je školsko dvorište
Foto: Promo

U budućnosti planiraju nastaviti s uređenjem parka te postaviti šljunčane staze, oznake novog drveća i bilja, dodatne koševe, rasvjetu, ulaznu informacijsku ploče te različite edukativne sadržaje, otkriva Faltis.

- Izuzetno smo sretni i zahvalni što je Ina prepoznala naša nastojanja za uređenjem školskog arboretuma te nam dodjelom financijskih sredstava pomogla ostvarivanju zadanih ciljeva, a to su, prije svega, stvoriti uvjete za učenjem na drugačiji i zanimljiviji način, u prirodi i iz nje. Puno ljubavi, etuzijazma, kontinuiranog rada, ali i financijskih ulaganja potrebno je kako bi naš arboretum, koji nudi velike mogućnosti, postao idealno mjesto učenja, opuštanja, zabave i igre. Svakako preporučamo i drugim školama prijavu na ovakve ili slične natječaje kako bi lakše stvorili uvjete za realizaciju važnih ekoloških projekata i pobudili kod učenika ekološku svijest i način razmišljanja – ističe Faltis.

Ovi primjeri uspješno provedenih ekoloških projekata potvrđuju važnost inicijativa poput Ininog Zelenog pojasa koje pružaju priliku svima koji „misle zeleno“ da uz podršku ostvare svoje ideje usmjerene na očuvanje okoliša. Ukoliko se i sami želite pridružiti ovom zelenom putu te vaš projekt ispunjava uvjete natječaja, ne propustite se prijaviti do 22. svibnja 2023.

Sadržaj nastao u suradnji s Inom.

Ključne riječi

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije