Reakcije na ideju gradonačelnika

Zajedničke škole Hrvata i Srba? Da, ali uz širok konsenzus

Foto: Zeljko Lukunic/PIXSELL
1/3
07.06.2021.
u 19:09

Za Hrvatsku bi i na međunarodnom planu to bio loš potez, kaže Milorad Pupovac

Izborna kampanja prije lokalnih izbora još je jednom otvorila pitanje odvojenih škola u Vukovaru koje su, po mnogima, jedan od najvećih problema grada, koji može imati dalekosežne posljedice.

Već godinama, od mirne reintegracije pa do danas, djeca hrvatske i srpske nacionalnosti u Vukovaru ne sjede zajedno u razredima niti zajedno pohađaju nastavu. U više škola oni idu i u odvojene smjene.

Odvojenost kreće još od vrtića, a Grad ih ima dva – Dječji vrtić Vukovar 1 pohađaju djeca hrvatske nacionalnosti, a Vukovar 2 djeca srpske nacionalnosti. Odvojenost se nastavlja i u osnovnim i srednjim školama, i to na način da djeca srpske nacionalnosti nastavu pohađaju po modelu A u sklopu kojega osnovci i srednjoškolci srpske nacionalnosti nastavu pohađaju u odvojenim razredima i na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu.

Treba znati i da oni nastavu pohađaju po hrvatskom programu te imaju i obvezne sate hrvatskog jezika. U prvim izjavama nakon izborne pobjede novi/stari gradonačelnik Vukovara Ivan Penava najavio je da će se u sljedeće četiri godine više uključiti u rješavanje pitanja odvojenih škola u gradu.

– Nije normalno da djeca ne idu zajedno u škole i da se ne poznaju. Ići ćemo prema ujedinjenju vrtića i škola. Okupit ćemo široku zajednicu građana, udruga, stručnjaka i političara kako bismo ujedinili vukovarske škole i omogućili mladima da zajedno uče, druže se i odrastaju. Znam da će se tome protiviti i HDZ i SDSS, ali znam i da to od mene većina građana Vukovara očekuje – rekao je Penava.

Odvojenost uzrok sukoba

Gradonačelnika podržava i saborski zastupnik iz Vukovara i predsjednik HKS-a Marijan Pavliček koji smatra kako je glavni uzrok sukoba učenika u gradu upravo odvojenost škola te da će upravo zato u Hrvatskom saboru pokrenuti inicijativu o promjeni državnog pedagoškog standarda u osnovnim i srednjim školama.

– Mladi u Vukovaru paralelno žive tako da je više od 20 generacija učenika različito učilo o Domovinskom ratu, Oluji, vojno-redarstvenim akcijama... Potrebne su promjene zakona koje bi omogućile da djeca idu zajedno u škole, a da učenici nacionalnih manjina, ako žele, mogu pohađati dopunsku nastavu i učiti o svojoj povijesti, vjeronauku… To je jedini pravi i ispravan put za budućnost grada – rekao je Pavliček.

I predsjednik vukovarskog HDZ-a Nikola Mažar smatra da je to smjer u kojem Vukovar radi budućnosti djece treba ići, ali i da to ne može biti odluka jednoga čovjeka, nego se o tome mora postići konsenzus svih stranaka.

– Za to je potrebna promjena zakona u Hrvatskom saboru. HDZ jest za taj smjer da djeca zajedno idu u škole. Radi se o kompleksnom pitanju koje se ne smije i ne može “lomiti preko koljena”. Moramo zajednički odabrati model školovanja koji je najbolji za djecu i grad – kaže Mažar.

Političko piromanstvo

Predsjednika SDSS-a Milorada Pupovca brinu najave gradonačelnik Vukovara.

– Oni ne vide problem u sebi i svom političkom piromanstvu, nego u zajamčenim pravima nacionalnih manjina, pravu na školovanje na vlastitom pismu. Nadam se da ljudi koji drugačije misle i shvaćaju, koji umjesto ukidanja manjinskih programa mogu ponuditi multikulturalni koncept škole, za što sam se i sam zalagao, da će i oni reći “ne” i u gradskom vijeću i u Saboru, takvim nastojanjima i najavama – rekao je Pupovac.

VIDEO Milorad Pupovac o incidentu u Vukovaru

Dodao je i da se radi o lošoj ideji koju je po važećim zakonima nemoguće provesti, kao i da će se SDSS protiviti takvom prijedlogu.

– To bi za Hrvatsku bilo loše i na međunarodnom planu jer se radi o ideji suprotnoj odredbama UNa, EU, OESSS-a... Ideju o nekakvoj interkulturalnoj školi SDSS bi podržao. Ali ne i ovako nešto. Predsjednik vukovarskog SDSS-a Srđan Kolar, koji je izabran za zamjenika gradonačelnika Vukovara iz reda srpske nacionalne manjine, kaže da su škole regulirane zakonima. Želi li se ukinuti nastava na srpskom, morala bi se ukinuti i nastava na talijanskom, mađarskom i češkom.

– To je političko skretanje desnog političkog tijela s ozbiljnih problema u gradu na Srbe. Uostalom, i sad roditelji mogu birati na koji model nastave će upisati djecu koja često idu zajedno u školske smjene – tvrdi Kolar.

Penavinu ideju neće podržati ni predsjednik DSS-a Srđan Milaković koji tvrdi da se radi o jedinom pravu za vukovarske Srbe koje se koliko-toliko prakticira u praksi.

Po pitanju školstva, Vukovarci se još sjećaju projekta interkulturalne škole koji je neslavno propao, a protiv kojega su tada bili HDZ, SDSS i HKS. Zbog nerealiziranog projekta, protiv kojega su radili mnogi, Norveškoj su morala biti vraćena određena sredstva. Zgrada interkulturalne škole sad služi za testiranje građana na COVID-19.

Ključne riječi

Komentara 29

FA
Farsa
19:40 07.06.2021.

Kakav konsenzus, tko živi u RH, književni materinji jezik mu je hrvatski, piše latinicom, te uči povijest iz hrvatskih udžbenika.

DU
Deleted user
23:22 07.06.2021.

Ovo je valjda jedinstveni primjer u svijetu da manjina inzistira na tome da bude segregirana.

PP
plavac plavi
19:47 07.06.2021.

Pupavac je jasno protiv, jer onda bi i djeca Srba učila pravu istinitu povijest, posebno iz dvadesetog stoljeća, a ne srpsku protuhrvatsku mitomaniju, kojom ih i danas truju u odvojenim školama!! Tu su izvori i sadašnjih i na žalost budućih sukoba i neprijateljstava!!

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije