Reakcije

Đakić: Vučić je smiješan. Što on ima sa zakonom?

25.09.2017.
u 08:40

Zdravko Ronko (SDP) kaže kako bi bolja formulacija bila “dio srpske manjine”, a ne “velik broj” jer je dio Srba branio Hrvatsku

Kada se već činilo da će dugoiščekivani Zakon o pravima hrvatskih branitelja, koji je ovih dana aklamacijom prihvaćen od svih političkih opcija u saborskom Odboru za veterane biti naposljetku donesen konsenzualno i mirno, svoje primjedbe na zakon javno su iznijeli Milorad Pupovac i Aleksandar Vučić.

Na marginama UN-a

Ovaj potonji, srpski predsjednik, o Zakonu se referirao na marginama zasjedanja Opće skupštine UN-a u New Yorku.

– U tom zakonu, u jednom članku govori se o agresiji Srbije i dijela stanovnika Hrvatske. Takva definicija i unošenje u zakone… to je za nas izuzetno teško – kazao je Vučić u izjavi za Radio televiziju Srbije (RTS). Istodobno, Pupovac je o zakonu govorio za Radio Beograd.

– Predloženi zakon za nas nije prihvatljiv jer se stvari koje su bile dio ratnih propagandi nastoje sada ozakoniti u pogledu odnosa prema Srbiji i u pogledu odnosa prema BiH i Crnoj Gori – naveo je Pupovac dodajući kako “ne može biti dobro da se Hrvatska neprestano vraća, održava i zaoštrava ratnu priču”.

Za komentar smo najprije zamolili ministra branitelja Tomu Medveda koji je kratko poručio kako su “odredbe novog zakona temeljene na Deklaraciji o Domovinskom ratu”. No novi prijedlog zakona kroz formulaciju “agresiju na RH izvršile su Srbija, Crna Gora, JNA i paravojne postrojbe iz BiH uz pomoć velikog broja pripadnika srpske nacionalne manjine u RH”, preciznije i šire imenuje sve agresore, s naglaskom na “veliki broj” Srba, dok Deklaracija ne spominje BiH te navodi oružanu pobunu tek “dijela srpskog pučanstva”, što je Pupovca i Vučića potaknulo na reakciju.

– Vučić je smiješan, što on ima sa Zakonom o hrvatskim braniteljima? Očito se boji naknade štete koju će Srbija prije ili kasnije morati platiti, koja se navodi u jednoj od pet pristupnih točaka Srbije u EU – kaže Josip Đakić (HDZ), predsjednik saborskog Odbora za ratne veterane.

– Što se tiče formulacije o “dijelu” ili “velikom dijelu” Srba koji su sudjelovali u agresiji i koja je za njih sporna, može se lako usporediti broj Srba koji je tada živio u Hrvatskoj i onaj koji se protiv nje borio. No činjenica je da je taj broj bio velik – kaže Đakić.

Član Odbora Zdravko Ronko (SDP) kaže pak kako podržava većinu članaka ovog zakona, no kako bi bilo točnije napisati da je dio srpske nacionalne manjine sudjelovao u agresiji, a ne “veliki broj” jer je dio Srba branio Hrvatsku.

Bio jedan od vođa pobune

Zastupnik Mosta Miro Bulj ima nedvosmislenu poruku za Vučića.

– Je li broj bio velik ili nije, to Vučić najbolje zna, kao jedan od vođa pobune i pripadnik četničkih odreda. Bolje bi mu bilo da kaže gdje su naši nestali i da se bavi ratnom odštetom Hrvatskoj koja će ga koštati 40 milijardi eura. Sramota je da Vučić uopće komentira naš zakon, a da mu Pupovac suflira – zaključio je Miro Bulj.

Dodao je i kako činjenica da su Srbi 90-ih okupirali trećinu Hrvatske dovoljno govori sama za sebe.

Komentara 320

DU
Deleted user
08:55 25.09.2017.

U svezi stava Vučića - treba podsjetiti na čuvenu napomenu ranih 90-ih da oni (Srbija i CG) nemaju ništa s ratom "preko" /Dunava/, ali po Beogradu masovno "mobilišu"! Pojašnjenja radi, tko želi nek utipka u tražilicu film "Jedinica" i tamo u koprodukciji Vreme i B 92 može jasno vidjeti, zaokružene tijekom prvog sata filma o crvenim beretkama, koji šef ili šefić SDB iz Beograda je vodio koju lokalnu jedinicu "spontane pobune" u Hrvatskoj. Da se ne lažemo, film snimljen iz smjera Srbija i oni znaju svoje likove - nema tu navodnih hrv. namještaljki...

PU
puniša
08:59 25.09.2017.

baš nimalo me ne zanima što misli picousti

KA
kapunjohan
09:00 25.09.2017.

Po tko zna koji put, Pupovac koji je bio idejno na strani protivnika hrvatske države kao i Vučić koji je aktivno sudijelovao u gušenju hrvatske države, žele trasirati put kojim ima pravo ići Hrvatska. U taj položaj se je dovela sama hrvatska država, radi mlakoga stava do neistina, koje su svakodnevno kroz medije, provlačili neprijatelji Hrvatske .Hrvatski darežljivi zakoni su dali, kroz izborni zakon i neke druge zakone, prevelika prava nacionalnim manjinama i tako im omogućile ,,snagu,, upravljanja državom , na što nebi smijeli imati pravo. Popraviti treba čim prije to političko nerazmjerje.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije