Klasični obavijesni razgovori s osumnjičenicima od petka odlaze u povijest, a ako tijekom razgovora u policiji građanin postane osumnjičen, razgovor će morati biti prekinut, a osoba upozorena da ima pravo na branitelja. Daljnji tijek razgovora bit će audio i videosniman i moći će se koristiti kao dokaz u kaznenom postupku. Propisano je to izmjenama Zakona o kaznenom postupku koje na snagu stupaju 1. prosinca.
Za kaznena djela koja se progone po službenoj dužnosti osumnjičenik mora imati branitelja, a kada obrana nije obavezna, može izjaviti da ga ne želi, no policija mu je svejedno dužna objasniti da mu to olakšava položaj u kaznenom postupku. Osim uhićenika i osumnjičenika za kaznena djela iz županijske nadležnosti, obavezno pravo na branitelja imaju osobe nesposobne za rasuđivanje, gluhonijemi i slijepi. Zakonskim izmjenama proširena su postupanja policije u području uspostave minimalnih standarda za prava, potporu i zaštitu žrtava kaznenih djela, ali i prava osumnjičenika na pristup odvjetniku.
– Uspostavljanje optimalne ravnoteže između zaštite prava osumnjičenika i širine ovlasti koje ima policija kao otkrivačko tijelo trajna je odrednica Zakona o kaznenom postupku – kazao je na jučerašnjem predstavljanju zakonskih izmjena ministar Davor Božinović. Tvrdnje Sindikata kriminalističke policije, koji je zatražio odgodu primjene zakonskih izmjena ustvrdivši kako temeljni policajci nisu prošli edukaciju i ukazujući da će policajci teško moći procijeniti trebaju li prema nekome postupati kao prema osumnjičeniku ili kao prema građaninu, Božinović je odbacio.
U Afriki ima jos par drzava koji to jos nemaju ali to je standard ! Ozbiljno to nisam ocekival od jedne Europske, moja domovija, skoro 30godina ono kaj smo svi steli ali sigurno ne tako sa tim domoljubin fasistima