“Preklinjemo vas, ne ostavljajte nas u neljudskim uvjetima daljnjih pet godina dok otkupljujete stanove, naša djeca to nisu zaslužila!”. Pišu to među ostalim roditelji djece oboljele od zloćudnih bolesti koja se liječe u zagrebačkoj Klinici za dječje bolesti u Klaićevoj, u pismu premijeru Zoranu Milanoviću i prvom dopredsjedniku Radimiru Čačiću tražeći s njima hitan razgovor.
– Klaićeva ne zadovoljava osnovne higijenske uvjete za liječenje naše djece! Nisu liječnici krivi što nemaju uvjete za rad, ali mi roditelji više ne možemo dopustiti takvo stanje. Naša djeca liječe se od smrtonosne bolesti po četiri godine, a najviše djece umrlo je upravo prošle godine, čak 26, što se nikad nije dogodilo, i to zbog loših uvjeta i sekundarnih infekcija. Sa starih zidova bolnice građene za Austro-Ugarske nikako se ne možemo riješiti gljivica, što je kobno za na našu djecu s niskim imunitetom, a na Intenzivnoj je dva tjedna curila kanalizacija – pišu roditelji.
Fakultet ih upozorio
Okupljeni u udruzi “Ljubav na djelu”, očajni su jer je planirana gradnja novog onkološkog odjela ispala upitna nakon što se pokazalo da željena nadogradnja u Klaićevoj ne može zadovoljiti arhitektonske uvjete.
– Iako smo prethodno desetljećima surađivali, odbili smo javiti se na natječaj za nadogradnju dva kata Klaićeve prije dvije godine jer je tako zamišljena nadogradnja nemoguća, na što smo ih i upozorili – potvrdili su nam na zagrebačkom Arhitektonskom fakultetu, pojasnivši da je još 1974. godine u studiji prof. Dražen Juračić upozorio da bi za nadogradnju bolnica morala naći način proširiti se na zapad. Takvo proširenje, međutim, podrazumijeva otkup privatnih objekata u susjedstvu, s vrlo neizvjesnim ishodom.Nadogradnja se ne bi mogla ni adekvatno zaštititi od požara, štoviše, ni postojeći objekti nisu pristupačni vatrogascima u slučaju crnog scenarija požara, o čemu je Večernji pisao. Uplašivši se ovakvih argumenata, roditelji su saznali za drugu opciju - gradnju novog odjela u KB Sestara milosrdnica, i otada lobiraju za nju. Čak su i sami namakli 20 milijuna kuna donacije od PBZ-a, međutim, tvrde, vrijeme istječe i Banka će donaciju morati preusmjeriti ne počne li gradnja ove godine.
– Nažalost, izgleda da će tih 20 milijuna kuna biti izgubljeno. Naš projekt stoji na mjestu od 22. veljače. U međuvremenu je umrlo već dvoje djece, trenutačno su neka u palijativnoj skrbi, a mnoga opet čekaju na kemoterapije – poručuju roditelji na čelu s Ljiljanom Vuletić. Projekt gradnje u Vinogradskoj izvediv je u roku od šest mjeseci, tvrde roditelji koji su obišli sve adrese.
– Djeca bi prema tom projektu imala svu potrebnu dijagnostiku, koje nema u Klaićevoj, ne bi morala ići po kiši i vjetru na zračenje u Institut za tumore, na raspolaganju bi im bili PET CT, spektroskopija, MIBG i pedijatrija, čak i nova intenzivna, kažu, a na sastanak s čelnicima Vlade, dodaju, spremni su doći i liječnici koji će potvrditi da se u Vinogradsku može vratiti onkologija na kojoj su se mnoga djeca tamo liječila još 2005. te da im je to potvrdila i ravnateljica KBC-a “Sestre milosrdnice” i mnogi pedijatri. Međutim, na naše pitanje iz Vinogradske nisu ništa odgovorili.
Može i bez nadogradnje?
U Klaićevu država nije ulagala ništa 20 godina, no ministar zdravlja Rajko Ostojić poručuje da je dječja hematoonkologija prioritet te da će se uvjeti poboljšati već do ljeta.
– Policentričnim razvojem dječjih hematoonkoloških odjela u Splitu, Osijeku, Rijeci i Zagrebu smanjit će se pritisak i na Rebro i na Klaićevu. A u Klaićevoj se možda i bez nadogradnje može dodatno riješiti prostor za novi odjel, izmještanjem arhive i administracije – kazao nam je ministar Ostojić. Ubrzo će proraditi odjel u Splitu, humanitarnom akcijom riješena je i pedijatrijska hematologija u Rijeci, a u Osijeku, koji nema odjel, već u lipnju će početi raditi specijalistica te struke. Time će se promijeniti omjer djece koja se liječe na istovjetnim odjelima. Ostojić je, kaže, o donaciji koja čeka razgovarao s predsjednikom uprave PBZ, Božom Prkom, i ona neće propasti. Banka će provesti javni natječaj za uređenje u roku od dva do tri mjeseca, a Klaićeva će postati referalni centar za pedijatrijsku onkologiju i hematologiju za cijelu Hrvatsku. Od donacije će se, dodaje, možda urediti odjel intenzivne skrbi za svu djecu.
Nije istina da liječnici nisu krivi za katastrofalno stanje odjela u Kalićevoj. Kakva je to uprava bolnice i liječnici koje rade na odjelu koji godinama nisu tražili sredstva i popravljali stanje prostorija? Prostor koji nema uvjete za liječenje treba imati prioritet - moram pitati u što je Klaićeva potrošila redovna sredstva za održavanje i sve silne donacije po akcijama za Klaićevu bolnicu? Da se malo Uskok pozabavi financijama te bolnice?