VELIKI POTENCIJAL

Započela geotermalna istraživanja u Babinoj Gredi

Ciglena: Svečano otvorenje prve geotermalne elektrane u Hrvatskoj s binarnom tehnologijom
Foto: Damir Spehar/PIXSELL
1/2
03.03.2023.
u 14:37

Prema riječima načelnika Općine Babina Greda Josipa Krnića trenutno se utvrđuju zalihe termalne vode kao i temperatura vode na prvoj bušotini i to na dubini od 2.200 metara

Desetljećima unazad govori se o velikim kapacitetima geotermalnih voda na području Babine Grede koja su do sada ostala neiskorištena. Poslije svih tih desetljeća samo priče konačno je započeo projekt istraživanja i eksploatacije izvora geotermalnih voda u Babinoj Gredi. Prema riječima načelnika Općine Babina Greda Josipa Krnića trenutno se utvrđuju zalihe termalne vode kao i temperatura vode na prvoj bušotini i to na dubini od 2.200 metara. 

- Do 2025. godine u planu je bušenje još četiri nove bušotine i to na dubini od 3.700 metara kao i dobivanje građevinske dozvole za izgradnju najveće geotermalne elektrane u Hrvatskoj. Riječ je o prirodnom bogatstvu velike izdašnosti i visoke energetske kvalitete – rekao je Krnić. 

Najavio je kako će se dobivena geotermalna energija moći koristiti za elektranu, prerađivačku industriju, sušare, hladnjaču, stakleničku proizvodnju, uzgoj slatkovodne ribe, toplice… Istakao je kako se radi o neprocjenjivom potencijalu za privlačenje ulaganja koji će otvoriti brojne mogućnosti i brojna nova radna mjesta. U planu je i izgradnju toplovoda do svakog kućanstva u općini kao i solarnih panela.

- Geotermalni izvori biti će u funkciji društveno - ekonomskog razvoja Babine Greda, županije, ali i šire regije. Cilj je da budemo energetski samoodrživi i da Babina Greda bude zeleni punkt Vukovarsko – srijemske županije i Republike Hrvatske – rekao je Krnić. Podsjetio je kako je termalna voda na području Babine Grede otkrivena prije više od 40 godina kao i da je prije 20 godina obnovljena bušotina. Prije tjedan dana u Gospodarskoj zoni Krčevine su započela probna ispitivanja s hidrodinamičkim mjerenjima u okviru projekta istraživanja i eksploatacije izvora geotermalnih voda.

Sve što se planira od ulaganja kada je riječ o geotermalnim izvorima iziskuje i značajna ulaganja. Prema procjenama vrijednost elektrane s istražnim radnjama i bušotinama iznositi će oko 100 milijuna eura. Procjenjuje se da bi za to područje, od oko 43 hektara, na kojem bi bili izgrađeni i svi ostali sadržaji vezani uz iskorištavanje ove geotermalne energije trebalo dodatnih 200 milijuna eura.

>> VIDEO Kod Dugog Sela u polju izbila nafta: Na terenu tim za hitne intervencije i policija

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije