Iako je Francuska druga gospodarska sila EU rijetki su imigranti s kojima smo ovih dana razgovarali koji bi se odlučili živjeti u toj zemlji unatoč tome što u njoj postoji arapsko-muslimanska zajednica koja ima 5 milijuna članova (većinom iz Maroka, Alžira, Tunisa i Libanona). U Francuskoj je više od 2200 džamija, a Sirija, iz koje dolazi najviše imigranata, bila je francuska kolonija. Ali u Francusku Sirijci ne žele. Iznenađuje informiranost izbjeglica o najvažnijim detaljima zemalja u koje žele ili ne žele ići. Svi su oni spremni ići prema Njemačkoj, Švedskoj i Velikoj Britaniji gdje se, čuli su, lagodno živi. U Francusku ne žele jer se boje nezaposlenosti, birokracije i smještaja. Upućeni su u to da u Francuskoj vlada velika ksenofobija i strahuju od mogućnosti da na izborima ne pobijedi desnica jer su uvjereni da bi tada bili deportirani.
Procedura i rizik
Na graničnom prijelazu Harmica od nekoliko stotina ljudi koji su čekali na ulazak u Sloveniju gotovo njih 80% želi otići u Njemačku. Na spomen Francuske svi odmahuju rukom. Noman (28) iz Sirije, koji želi ići u Njemačku, na pitanje zašto ne u Francusku kazao je:
– Prije nego što sam krenuo na put, nekoliko dana istraživao sam sve te europske zemlje. Najlošija od svih članica EU za imigrante je Francuska. Osim velikog broja nezaposlenih, podnositelji zahtjeva za azil nemaju pravo raditi dok traje provjera njihova identiteta. Tako tvrde azilanti koji su tamo i s kojima se dopisujem preko društvenih mreža. Oni nam redovito javljaju svaku promjenu zakona o imigrantima – govori Noman. Ističe da procedura za politički azil traje devet mjeseci do godinu dana.
– Kad bi mi odbili zahtjev za azil, teško da bih dobio dozvolu za boravak i bio bih deportiran u Siriju. Zbog toga Francuska nije dobra za moju budućnost. Odlazak u tu zemlju za mene bi bilo čisto igranje ruskog ruleta – napomenuo je Noman, s kojim se slaže i 34-godišnji Iračanin Sabri iz grada Diyala koji danas kontrolira ISIL.
– Evo, dopisujem se s prijateljem preko WhatsAppa. Stigao je u Francusku prije šest mjeseci. Možete i sami pročitati poruku. Uvjeti su ondje katastrofalni. Smještaj je nehuman i nema higijenskih uvjeta. Samo jedna trećina od njih koji su predali zahtjev za azil smještena je u objekte za azilante, a ostali su u velikim hangarima pod šatorima – govori Sabri. Ističe da se svi boje da u slučaju da im se ne odobri azil u Francuskoj i ako dobiju status izbjeglica, neće imati pravo na smještaj, zdravstveno i socijalnu pomoć.
Pamte Marine Le Pen
– Mnogi imigranti kojima je odbijen zahtjev za azil danas žive u teškim uvjetima, na ulici i bez ikakvih prava. Zbog toga mi ne pada na pamet da odem u Francusku i živim na ulici – kazao je Sabri. Gotovo svi imigranti smatraju da Francuzi nisu tolerantni prema imigrantima kao u Njemačkoj ili skandinavskim zemljama. Sjećaju se riječi predsjednice francuske radikalno desne stranke Nacionalna fronta, Marine Le Pen da bi Francuska imigrante trebala poslati kući.
Sve priče o izbjeglicama čitajte u našem specijalu Izbjeglička kriza
>> Neslužbeno doznajemo: Vlada razmišlja o vraćanju izbjeglica u Srbiju ako se situacija pogorša
Tko bježi od rata njemu nije bitno u kojoj zemlji se skloniš samo da sačuvaš glavu ali ovi migranti ciljno nasljavaju europu samo ovi političari to će kasno svatiti.