Savudrijska vala i slovenski naivni pokušaj utjecanja na arbitražno tijelo ovih su dana u fokus stavili pitanje granica, a čuvanje državnog teritorija postavljeno je kao prvoklasni nacionalni interes. Hrvatska politika iz svih je centara političke moći: Banskih dvora, Pantovčaka, Sabora i oporbe poslala istu poruku o potrebi zajedništva i kompromisa.
Bez umanjivanja važnosti 150 četvornih kilometara teritorijalnog mora, za prosječnog Hrvata od granica puno je važnije može li se zaposliti, koji su mu radni uvjeti i koliki mu je iznos kredita, što ponajprije ovisi o tome u kojem su stanju državne financije i kolika je kamata za državni dug. O tome da se mora zaustaviti eksplozija javnog duga, da se reforme moraju provesti i da ne smije biti privilegiranih na tržištu rada, hrvatska politika, nažalost, nikada se nije mogla elegantno dogovoriti. Naprotiv, političari su koristili pokušaje reformi za podbadanja i skupljanje jeftinih glasova. Treba se samo sjetiti kako je Zoran Milanović, kao prvi čovjek oporbe poveo sindikate u prikupljanju potpisa za referendum protiv promjene Zakona o radu koji je inicirala Vlada Jadranke Kosor, što mu se prvom obilo o glavu kada je pokušao provesti reformu u javnom sektoru. Milanovićevu inicijativu o outsourcingu na nož je dočekala interesna skupina uz potporu oporbe. Ni od promjene Zakona o radu ni od outsourcinga na kraju nije bilo ništa, a Hrvatska je izgubila četiri godine tonući dublje u recesiju i u međuvremenu izgubila desetke tisuća radnih mjesta.
Ključna pitanja u idućem mandatnom razdoblju postat će rezovi u javnoj upravi koji su mogli biti daleko manji da su provedeni sustavno u deset godina, znatno manji proračunski rashodi kako se ne bi bildao javni dug jer više nećemo imati novca ni za plaćanje kamata te privlačenje investicija bez luksuza blokada ulagača s lokalne razine. Bez dvotrećinske većine u Saboru ili kompromisa političke oporbe te teške reforme neće se provesti, a još četiri godine kašnjenja i statusa quo Hrvatskoj znači put do aGreekmenta.
>> Papirnom aneksijom Slovenija je Hrvatskoj 'otela' i četiri sela
>> Sud: Čim Ljubljana da novog arbitra, nastavljamo kao da ništa nije bilo
mislim da se treba uvest zakon kad jedna vlada dode na vlast i ako u prve dvije godine ne ispuni barem 45% sto su obecali da ih narod moze maket pomocu referenduma.EE TO BI BILA PRAVA DEMOKRACIJA