Prigožinova pobuna protiv ruskog vojnog vrha, koja se ubrzo pretvorila u otvoreni sukob s Putinovim režimom, krenula je, nimalo slučajno, iz Rostova na Donu, grada koji ima iznimnu stratešku važnost za rusku invaziju na Ukrajinu. Iako je Prigožin zauzimanje Rostova u jednom trenutku pokušao opravdati tezom da u tamošnjoj mrtvačnici ministar obrane Sergej Šojgu skriva tijela dvije tisuće poginulih ruskih vojnika, Prigožin je imao puno uvjerljivije razloge za zauzimanje Rostova na Donu. Riječ je o najvećem gradu južne Rusije i središtu rostovske regije koja, što je u ovom slučaju osobito važno, graniči s istočnom Ukrajinom.
Sam Rostov udaljen je stotinjak kilometara od granice, a upravo u Rostovu nalazi se i vojni stožer iz kojeg se operativno upravlja ruskim operacijama u Ukrajini. Naime, u Rostovu je smješteno zapovjedništvo ruskog južnog vojnog okruga i sjedište 58. kombinirane armije koja je raspoređena u Ukrajini, kao i ključno logističko središte "specijalne vojne operacije", kako rusku invaziju na Ukrajinu službeno nazivaju u Rusiji. Naravno da će se sve što se događa s ruskom vojskom, zapovjedništvom i logistikom u Rostovu na Donu neposredno odraziti na ruske snage u Ukrajini.
Upravo zbog toga su Prigožinove snage ujutro najprije zauzele Rostov na Donu, a zatim i Voronjež, grad koji se nalazi na putu iz Rostova na Donu prema ruskoj prijestolnici. Prigožin je u izjavi na Telegramu rekao da je rasporedio 25 tisuća svojih plaćenika u gradu i oko njega, naglašavajući pritom da su vojni zrakoplovi i dalje nastavili polijetati iz tamošnje zračne luke prema Ukrajini prema planu. Unatoč činjenici da kontrolira sve vojne lokacije u gradu i aerodrom, Prigožin tvrdi da njegova akcija neće ugroziti ruske vojne napore u Ukrajini i da se njegovi plaćenici neće miješati u rusko zapovijedanje trupama u Ukrajini. Međutim, šef Wagnera Prigožin time zapravo implicitno poručuje da u svakom trenutku može blokirati i ruski vojni stožer u Rostovu na Donu i polijetanje zrakoplova prema Ukrajini, čime Putinu daje do znanja da je sudbina invazije u njegovim rukama.
>>Sve o najnovijim događanjima u Rusiji pratite OVDJE
Pokazalo se, koji se najviše hvale svojom snagom najranjiviji su. Prilično nevjerojatno kako brzo wagnerovci napreduju. Ne zato jer Rusija nema oružja ni snaga već zato jer tamo još od oktobatske revolucije vlada rasulo i diktatura. U kojo se svi službeni kunu u vođu a ustvari koliko vidimo ih boli ona stvar. Izgleda da je to i Putin shvatio. Bit će gusto ali ruski narod će mirno prihvatiti novog diktatora kao što je prihvatio Putina